Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrail Başbakanı Geri Adım Attı! Yargı Düzenlemesi Ertelendi

Yargı düzenlemesi adı altında bazı kararlar alan Netanyahu, polisin kontrolü kaybetmesi ve protestoların büyümesiyle düzenlemeyi erteledi. İşte detaylar;
İsrail Başbakanı Geri Adım Attı! Yargı Düzenlemesi Ertelendi
HABER GİRİŞ

İsrail’de 13 haftadır süren kitlesel protestolara sebep olan yargı düzenlemesi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun açıklaması ile ertelendi. Ülkede yaşanan büyük protestolar ve eylemler dünya gündemine oturmuştu. Bu çerçevede hükümet yargı düzenlemesinden geri adım atma kararı aldı.

İsrail AdaletBakanı Yariv Levin, 5 Ocak tarihinde ülkede ciddi bir kargaşanın fitilini ateşleyecek olan yargı reformunu duyurmuştu. Bu reform, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sınırlandırmayı ve yargının hakimlerin seçimi üzerindeki etkisini azaltmayı kapsıyordu.

Netanyahu, yargı düzenlemesinin acilen durdurulmasını söyleyen Savunma Bakanı Gallant’ı görevden almıştı ve bunun üzerine yüz binlerce İsrailli vatandaş sokaklara dökülerek protestoya başlamıştı.

Aktarılan bilgilere göre İsrail’de üst düzey bir yetkili, Netanyahu’nun Savunma Bakanı Gallant’ı görevden almasından sonra ülkenin birçok yerinde düzenlenen protestolar üzerinde polislerin kontrolü kaybettiğini ifade etti.

Netanyahu’nun yargının bazı yetkilerini Meclis’e devretmeye yönelik adımları, Yüksek Mahkeme ve İsrail yargı sistemi arasında ciddi bir gerilime yol açtı.

GCM Yatırım Banner

Hükümet, Yüksek Mahkeme’nin Meclis’in çıkardığı kanunları bozma yetkisinin ciddi ölçüde elinden alınacağını açıklamıştı.

İsrail ordusunda görev yapan savaş pilotları, siber güvenlik uzmanları ve üst düzey askeri yetkililer, hükümetin tartışmalı olarak görülen düzenlemeyi uygulaması durumunda görevlerine devam etmeyeceklerini bildirmişti.

Tüm bu gelişmeler karşısında direnemeyen Netanyahu, protestoların ve olayların sona ermesi için yargı düzenlemesini erteleme kararı aldı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.