Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İspanya’dan AB ile Türkiye İlişkilerine Dair Teşvik Açıklaması

Avrupa Birliği’nin yeni dönem başkanı İspanya’dan, AB ile Türkiye ilişkilerine ilişkin açıklama geldi. Detaylar şöyle...
İspanya’dan AB ile Türkiye İlişkilerine Dair Teşvik Açıklaması
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’nin 1 Temmuz’dan itibaren dönem başkanı olan İspanya Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye ile ilgili açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İspanya’nın, “AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Diyalog toplantılarının yeniden başlatılması gibi her iki tarafın da çıkarına olan iş birliklerini, Türkiye ile pozitif gündemle geliştirmeyi teşvik edeceği ifadesi yer aldı.

İspanya’nın ayrıca AB dönem başkanlığı sürecinde Doğu Akdeniz’in güvenliği ve istikrarı için çalışacağı bilgisine yer verildi.İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Madrid’deki yakın tarihli bir açıklamasında, ülkesinin dönem başkanlığına dair önceliklerinden bahsetmişti.

Bu öncelikleri stratejik ve kendi kendine yeterlilik açısından AB’nin yeniden endüstrileşmesinin sağlanması, ekolojik ve çevresel geçişin hızlandırılması, sosyal ve ekonomik adaletin artırılması, barış, istikrar ve kalkınmaya öncelik veren kurallara dayalı bir ulusal düzeni savunmak için siyasi birliğin güçlendirilmesi olarak sıralamıştı.

İspanya’nın AB dönem başkanlığı 6 ay sürecek ve bu süreçte ülke topraklarında üst düzey katılımlı gayriresmi 22 toplantı yapılması planlanıyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.