Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İspanya’da Yönetici Kadrosuna Yüzde 40 Kadın Kotası

İspanya'da yönetici kadrosunun en az yüzde 40'ının kadın olmasını zorunlu tutan yasa tasarısı kabul edildi. Detaylar haberin içerisinde;
İspanya’da Yönetici Kadrosuna Yüzde 40 Kadın Kotası
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İspanya’da sol koalisyon hükümeti, özel ve kamu şirketleri ile kurumlarında yönetici kadrosunun en az yüzde 40’ının kadın olmasını zorunlu tutan yasa tasarısını kabul etti. Kabul edilen yasa tasarısının Meclis’e gönderildiği açıklandı.

İspanya Bakanlar Kurulu’nun haftalık toplantısında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığı içeren tasarıyı kabul ettiği kaydedildi.

Söz konusu yasa tasarısı gereğince 250’den fazla işçi çalıştıran ve yıllık en az 50 milyon euro iş hacmine sahip olan şirket, kamu kurum ve kuruluşlarında yönetici kadrosunun en az yüzde 40’ının kadın olması garanti altına alındı.

Temmuz 2024’ten İtibaren Uygulanacak

Çalışanlarda yüzde 40 kadın zorunluluğunu kapsayan tasarı siyasi partilerin seçim listesi, meslek örgütlerinin yönetim kurulu veya kamuya ait kurumlarca belirlenen jüri üyelerinde de geçerli olacak.

İspanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Nadia Calvino, tasarının Mecliste kabul edilmesi ile 1 Temmuz 2024’ten itibaren uygulanmaya başlanacağını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Şu an İspanya’da yönetici kadrosundaki kadın oranının yüzde 20’yi geçmediğini bildiren Calvino, yasanın kadınları sosyal ve ekonomik açından daha iyi konuma getireceğini savundu.

Calvino açıklamasında, “Bu zamana kadar elde edilen tüm veriler, toplumsal cinsiyet eşitliğine sahip ülkelerin daha gelişmiş ve daha iyi ekonomik sonuçlara sahip olduğunu göstermektedir.” dedi.

İspanya’daki Bakanlar Kurulu’nda şu anda 14 kadın, 8 erkek olmak üzere 22 bakanın yer aldığı paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın