Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İspanya’da Enflasyon Ateşi Kasım’da Biraz Daha Azaldı

Avrupa'nın en büyük ekonomileri arasında İspanya, Kasım ayı enflasyonuyla sürpriz yaptı. Fiyat artışları, çift haneli rekorundan daha da geriledi.
İspanya’da Enflasyon Ateşi Kasım’da Biraz Daha Azaldı
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde dahil birçok yetkili yüksek enflasyon konusunda uyarırken bölgeden gerileme işaretleri geliyor. Bugün açıklanan İspanya enflasyonu, fiyat artışlarının dizginlenmiş olabileceğini gösteren verilerden sonuncusu oldu.

Kasım ayına ilişkin öncü enflasyon okumasını açıklayan İspanya, beklentilerin altında rakamlarla iyimserlik yarattı.

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE) raporuna göre İspanya’da tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Kasım’da yıllık bazda yüzde 6,8’e gerileyerek Temmuz’daki 38 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 10,8’den daha da uzaklaştı. Ekim’de enflasyon yüzde 7,3 artmıştı.

Aynı zamanda piyasaların yüzde 7,4 olan beklentilerini olumlu yönde şaşırttı.

Enflasyondaki yavaşlamada, yakıt ve elektrik maliyetlerindeki düşüş ile giyim ve ayakkabı fiyatlarındaki küçük artışlar etkili oldu. Aylık bazda da gerileyen enflasyon, Ekim’deki yüzde 0,3’lük artışın ardından yüzde 0,1 azalarak düşüşe geçti.

GCM Yatırım Banner

Bu arada işlenmemiş gıda ve enerji gibi değişken kalemleri hariç tutan çekirdek enflasyon oranı Ekim’deki yüzde 6,2’den Kasım’da yüzde 6,3’e yükseldi. Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomilerinden İspanya’nın harmonize TÜFE’si ise yıllık yüzde 6,6, aylık yüzde 0,1 oranında artış kaydetti. Her iki gösterge de beklentilerin altında arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın