Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası İspanya Ekonomisinde En İyi Senaryonun Dahi Felaket Olabileceğini Söylüyor

Koronavirüs dünya ekonomilerinin üzerine kara bulutları çekerken, İspanya ekonomisi için de daralma uyarıları yapılmaya başlandı.
Merkez Bankası İspanya Ekonomisinde En İyi Senaryonun Dahi Felaket Olabileceğini Söylüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya genelinde artan vakalarla can almaya devam eden Covid-19 salgını, özellikle ABD ve Brezilya’da hayatı felç edecek duruma çoktan ulaştı. Bu iki ülke toplam vaka içinden neredeyse 2,7 milyonluk bir pay alırken dördüncü sırada yer alan İspanya da salgından büyük darbe yedi.

Öyle ki Avrupa ülkeleri arasında Rusya, İspanya ve Birleşik Krallık diğer ülkelere kıyasla çok daha büyük sarsıntılar yaşadı. İspanya’da şimdiye kadar 288 binin üzerinde enfekte hasta kaydedilirken, 27,136 kişi hayatını kaybetti. Mart ayı ortasından itibaren kısıtlamaların başladığı ülkede ekonominin de süreci hasarsız atlatması mümkün olmadı.

2020’nin ilk çeyreğinde işsizliğin %14,41’e çıktığını açıklayan İspanya, diğer ülkelerle paralel şekilde yeni normal hayatına geçiş yaptı. Fakat gelen son tahminlere göre, ekonomi daralmaktan kurtulamayacak.

İspanya Merkez Bankası’ndan bugün oluşturulan tahmin raporuna göre, ülke ekonomisi için 2020’de %15’e kadar bir daralma muhtemel görünüyor.
İspanya İlk Çeyrek GSYİH
Kaynak: Investing

Yaşanabilecek en kötü senaryo baz alınarak öne sürülen bu tahmin eğer doğru çıkarsa Euro Bölgesi içindeki en sert daralmalardan biri olarak kayıtlara geçecek. İspanya’nın bölgedeki en büyük dördüncü ekonomi olduğu göz önüne alındığında pandeminin ekonomileri daha hassas olmaya sürüklediği göze çarpıyor.

Tarihte daha önce benzerine rastlanmamış bu olağanüstü durum karşısında İspanya ekonomisi duran her türlü ekonomik faaliyet, turizmdeki çöküş ve yoğun iş kayıplarından ötürü ciddi hasarlar aldı. Fakat buna rağmen ülkenin diğer Euro Bölgesi ülkelerine kıyasla daha güçlü bir toparlanma yaşayabileceği düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası’nın raporuna göre; pandemi ile özellikle ticaret, ulaşım ve konaklama sektörleri kötü etkilendi ve bu durum 2020’nin ikinci çeyrek GSYİH’sini %16 – %22 arasında bir daralmaya çekebilir;

Merkez Bankası’nın ekonomiye ilişkin tahminleri yalnızca GSYİH’sine yönelik değildi. Şuan %14’lerde olan işsizliğin %18,1 – %23,6 arasına yükselebileceği söylendi. Hatta banka, oluşturduğu en iyi senaryoda bile işsizliğin 2022 sonuna kadar dahi %17’lerde kalacağını öne sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın