Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İspanya Başbakanı Enerji Reformu için Liderlerle Görüşecek

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tüm dünyada enerji fiyatları sert bir yükseliş gösterirken, AB ülkeleri bu durumun önüne geçmek için çalışmalarını hızlandırdı.
İspanya Başbakanı Enerji Reformu için Liderlerle Görüşecek
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar karşı taraf kadar kendilerini de etkiliyor. Özellikle enerji meselesi en çok konuşulan konuların başında geliyor. Kullandığı doğal gazın büyük kısmını Rusya’dan alan AB ülkeleri, bu bağımlılığı azaltmanın yollarını arıyor.

Ukrayna savaşıyla oluşan gerilim ve bazı anlaşmaların iptal edilmesi, arz sıkıntısıyla beraber fiyatların da artmasına yol açtı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, AB’nin enerji politikasında değişim önerisine destek bulmak için 8 ülkenin başbakanını kapsayacak ikna turuna çıkacak.

Söz konusu ülkelerin; Hırvatistan, Slovakya, Romanya, İtalya, Almanya, İrlanda, Yunanistan ve Portekiz olduğu belirtildi.

Enerji fiyatları krizine çözüm bulunması gerektiğini söyleyen Hükümet Sözcüsü İsabel Rodriguez, “Enerji fiyatlarının sonuçlarını en aza indirmek için gaz fiyatlarını elektrik fiyatlarından ayrıştırmayı, yenilenebilir enerji stratejisini mümkün olduğunca hızlandırmayı ve İspanya’daki uluslararası gaz bağlantılarını iyileştirmeyi amaçlıyoruz” ifadesini kullandı.

Şimdi Kayıt Olun

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) bu ay başında yayımladığı bir raporla AB’nin Rus gazına bağımlılığını azaltacak 10 tedbiri açıklamıştı.

AB yıllık tükettiği doğal gazın yüzde 40’ını Rusya’dan alırken, söz konusu tedbirlerin uygulanması ile bir yıl içinde Rus gazına bağımlılığın üçte bir oranında azaltılacağı söylenmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.