Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İSO İhracat Endeksine Küresel Toparlanma Desteği

Çin’in yeniden açılması ve küresel ekonominin beklenenden daha iyi durumda olması Türk imalat ihracatçılarının faaliyetlerine olumlu yansıdı.
İSO İhracat Endeksine Küresel Toparlanma Desteği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ihracat iklim endeksi aylık verileri açıklandı. Yayımlanan son rapora göre ihracat iklim endeksi, Şubat 2023 döneminde 51,7’ye yükseldi. Bu artış, ihracat talep koşullarında Haziran 2022’den bu yana aylık bazda ilk iyileşme olduğunu gösterdi. Avrupa ve ABD gibi önemli ihracat pazarlarındaki toparlanma ve Orta Doğu’nun bazı bölgelerindeki büyüme, söz konusu iyileşmeyi destekledi.

Endeks, Ocak ayında 49,5 puan gelmişti. Şubat’ta 50 eşik değerin üzerine çıkmasında küresel talep koşullarının güçlenmesinin ve ihracat pazarlarındaki olumlu gidişatın etkisi oldu.

ABD’de ekonomik aktivitenin yedi aylık düşüşün ardından geçen ay artışa geçtiği belirtildi. Bunun yanında Türk imalat ürünleri için en büyük ihracat pazarı olan Almanya’da da üretim son sekiz ayda ilk kez arttı.

Orta Doğu’nun Bazı Bölgelerinde Güçlü Büyüme Devam Etti

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: İSO

Orta Doğu’nun talepteki büyümenin ana kaynağı olduğu belirtilirken, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’da büyümenin hız kazandığına dikkat çekildi. Fransa’da dört aydır, İngiltere’de altı aydır süren daralma süreci sona erdi.

Çin’de salgın kısıtlamalarının gevşetilmesi ve ekonomik aktivitelerde toparlanma olması üretimdeki artışın ikinci aya da sarkmasını sağladı. Bu ülkede büyüme 2022’nin Haziran ayından bu yana en yüksek hızda oldu.

GCM Yatırım Banner

Nijerya, üretimin en fazla düştüğü ülke olurken, nakit sıkıntıların olumsuz etkisi net bir şekilde görüldü.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, küresel ekonomik ortamın geçen yılın sonuna kıyasla beklentilerden daha olumlu seyrettiğini, bunun da Türk imalat ihracatçılarını desteklediğini söyledi.

Özellikle Çin ekonomisinin yeniden açılmasının önümüzdeki aylarda küresel talebin güçlenmesine yardımcı olacağını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.