Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İSO: Enflasyon Sanayiciler için Öngörülebilirlik Sorunu Yaratıyor

İSO Başkanı Bahçıvan, sanayinin yüksek karlılıkla çalışmadığına dikkat çekti. Meclis toplantısındaki konuşmasından bazı satır başları şöyle…
İSO: Enflasyon Sanayiciler için Öngörülebilirlik Sorunu Yaratıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, Nisan ayı olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye sanayicilerin taleplerini iletti.

Bahçıvan, artan maliyetler nedeniyle işletme sermayesi ve finansman ihtiyacında ciddi bir artış olduğunu, yatırımların planlanmasından piyasada fiyat belirlemeye kadar pek çok sürecin olumsuz etkilendiğini ifade etti.

Enflasyonun sanayici için önemli bir istikrarsızlık ve öngörülebilirlik sorunu yarattığını belirten Bahçıvan, Türk sanayisinin son dönemlerde yüksek karlılıkla çalıştığı yönünde bir algı oluştuğunu söyledi. Ancak bu karlılığın belirli sektörlerde, yüksek döviz kuru ve emtia fiyatlarından da destek aldığının gözden kaçırılmaması gerektiğini aktardı.

Sanayinin yeni yatırımları gerçekleştirebilmesi için dönemsel ve belli koşullara bağlı karlılığa değil sürdürülebilir bir karlılığa ulaşmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Enflasyonun reel gelirlerde yarattığı erozyon nedeniyle iç talepte yaşanabilecek bir soğumanın, büyüme performansını olumsuz etkileme potansiyeli olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

İSO olarak enflasyonla mücadele sürecini istismar etmeye kalkışanların her zaman karşısında olduklarını belirterek, “Ancak denetimler herkese potansiyel suçlu olarak bakılması noktasına getirilmemeli ve dürüst şirketlerin zan altında kalmamasına azami özen gösterilmeli. Diğer taraftan gıda enflasyonu söz konusu olduğunda sorunun ve çözümün en başta üretim tarafında ve tarım sektöründe aranması gereği de unutulmamalı.” dedi.

Ardından doğal gaz fiyatlarındaki artışın sanayiciler üzerinde yarattığı yüke dikkat çekti. Enerji kullanma politikasını doğal gaza çeviren sanayicilerin fiyat tarifelerinden olumsuz etkilendiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.