Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Öncü Göstergeler Yüzde 6-7 Büyümeye İşaret Ediyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, döviz kurlarında istikrar sağlandığını belirterek, fiyat artışlarına izin vermeyeceklerini söyledi.
Nebati: Öncü Göstergeler Yüzde 6-7 Büyümeye İşaret Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi Nisan ayı olağan toplantısında konuştu. 1952 yılında kurulan ve 22 bine yakın üyesiyle ülkenin en büyük sanayi odası olan İSO’nun, uluslararası arenada gerçekleştirdikleri sayısız başarıda pay sahibi olduğunu söyledi.

Üretmeye ve birlikte yarınlara yön vermeye devam edeceklerini dile getiren Nebati, “Bunu yaparken de önümüze hangi engel çıkarsa çıksın onu hep beraber omuzlayacak, birlikten doğan kuvvetimizle mevcut tüm sorunları birer fırsata çevirmeyi beraberce başaracağız.” dedi.

Birçok açıdan zorlu bir dönemden geçildiğini söyleyerek; artan enerji, gıda ve emtia fiyatları, Rusya-Ukrayna savaşı, tedarik zincirindeki aksaklıklar ve bazı yerlerde yeni ortaya çıkan virüs varyantlarına değindi.

Doğal gaz fiyatlarının özellikler sanayicileri çok etkilediğini, kaynaklarını etkin ve çözüm yaklaşımlı kullanmaya çalıştıklarını söyledi. Döviz kurunda belirgin bir istikrar sağladıklarını, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırdıklarını, yeni ürün ve hizmetlerle vatandaşa değer oluşturmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Sebepsiz Fiyat Artışlarına Müsamaha Göstermeyeceğiz

Sebepsiz Fiyat Artışlarına Müsamaha Göstermeyeceğizİhracatçılara ve turizm sektörüne uygun faizli, uzun vadeli TL cinsinden kredi imkanı sunduklarını hatırlatan Nebati, bu kredilerin ihracatı artırıcı, ithalatı azaltıcı alanlara yönelik yapılan yatırımlara aktarılacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ardından söz fiyat artışlarına, KDV indirimlerine getirerek “Vatandaşımızın refahı bizim her daim öncelikli konularımız arasında yer aldı ve almaya devam edecek. Bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımızın net bir şekilde ifade ettiği üzere, temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını sebepsizce artıranlara karşı en küçük bir müsamaha dahi göstermeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Üreticilerin ve satıcıların rahat etmesi gerektiğini, onlarla işlerinin olmadığını ve işlerinin yanlış yapanlarla olduğunu dile getirdi.

Yılın ilk iki ayında sanayi üretiminin yüzde 10,7 oranında arttığını, ilk çeyrek ihracatının yıllıklandırılmış olarak 235,6 milyar dolara yükseldiğini ve istihdamın 30 milyon kişi ile rekor kırdığını açıkladı.

“Bu öncü göstergeler büyümenin 2022’nin ilk çeyreğinde yıllık olarak yüzde 6-7 oranında gerçekleşeceğine işaret ediyor. Çarklar dönüyor, işler iyi.” diyen Nebati, sanayi, ihracat ve büyümedeki güçlü performansın devam etmesi için yüksek teknoloji içeren katma değerli üretimi desteklediklerini aktardı.

Sözlerine “Yeni pazarlar bulacağız. Yeni yöntemler, yeni iş modelleri, yeni teknolojiler geliştirip küresel markalar üreteceğiz. Çok kutuplu ve bölgeselleşme eğilimlerinin ağır bastığı bir dünyada rekabetçi yönlerimizi yeniden analiz edip bu alanlarda daha da güçleneceğiz.” şeklinde devam etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın