Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İSO Açıkladı: Türkiye İhracatında Negatif İklim 5. Ayında

İSO tarafından bugün açıklanan Aralık 2023 raporuna göre Türkiye'nin ihracat iklimi beşinci ayını da negatif bölgede tamamladı. Detaylar haberin içerisinde;
İSO Açıkladı: Türkiye İhracatında Negatif İklim 5. Ayında
HABER GİRİŞ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından bugün Aralık ayına ilişkin Türkiye İhracat İklim Endeksi raporu yayımlandı. Rapora göre Kasım’da 49,5 olan endeks, Aralık’ta sınırlı bir artışla 49,7’ye seviyesine yükseldi.

Üst üste beşinci ayda da 50,0’den düşük olan endeks, buna rağmen eşik değerin çok hafif altında gerçekleşti. Bu, ihracat pazarlarındaki talep koşullarının hemen hemen değişmediğine işaret etti.

Açıklamada, Euro Bölgesi’ndeki ekonomik zayıflığın genel olarak ihracat iklimini olumsuz etkilediği belirtildi.

Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda ve Avusturya’da ekonomik aktivitenin daraldığı bir dönemde İspanya, İrlanda ve Yunanistan gibi büyüme bölgesinde yer alan ülkelerin ise pozitif bir performans sergilediği vurgulandı.

Anlamlı ihracat fırsatlarının ortaya çıkması için Türkiye’nin ana ticaret ortaklarından biri olan Euro Bölgesi’nde ekonomik koşulların iyileşmesi gerektiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

En Hızlı Büyüyen Ekonomi BAE Oldu

Aralık ayında en hızlı büyüyen ekonominin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olduğuna dikkat çekildi. Türk imalat sektöründe ihracat artışının ana kaynaklarından biri olan BAE’de büyümenin güçlü bir seyir izleyerek beş aylık zirveye ulaştığı kaydedildi.

Diğer bir taraftan ABD’de üretim artış eğiliminin on birinci aya ulaştığı ve Birleşik Krallık’ın da Aralık’ta üretim artışını en yüksek hızda kaydettiği bildirildi.

S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, rapor hakkında açıklamalarda bulundu. Harker açıklamasında Birleşik Krallık, ABD ve Orta Doğu gibi önemli ihracat pazarlarındaki büyümenin Euro Bölgesi’ndeki zayıflığın etkilerini azalttığını savundu.

Bu kapsamda Türk imalatçılarının ihracat iklimindeki bozulmanın durma noktasına yaklaştığına dikkat çekti. Ancak Türkiye’nin ihracatındaki payının önemli olduğu Euro Bölgesi’nde ekonomik koşulların da iyileşmesi gerektiğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.