Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ISO 20022 Uyumlu Bu 8 Altcoin Çöküşün Ortasında Patlama Vadediyor!

ISO 20022 uyumlu 8 kripto para birimi ödemelerin geleceği mi? Gelecek vadeden bu kripto varlıklar yatırımcıların radarında. Detaylar...
ISO 20022 Uyumlu Bu 8 Altcoin Çöküşün Ortasında Patlama Vadediyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uzmanlar, tüm finansal hizmetler için geliştirilen uluslararası ve açık bir finansal mesajlaşma standardı olarak nitelendirilen ISO 20022’ye uyumlu teknolojiye sahip kripto varlıklara dikkat çekiyor. Anlık ödemeler kavramı üzerinde çalışan bu standarda uyumlu 8 altcoin gelecek adına umut vadediyor.

Kripto stratejistleri, kripto para piyasalarında son dönemde yaşanan düşüşlerin yatırımcılar için bir yandan yeni fırsatları ortaya çıkardığını söylüyor. Düşüşlerden yararlanıp uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen yatırımcıların ISO 20022 uyumlu altyapıya sahip kripto para birimlerine dikkat etmeleri öneriliyor.

ISO 20022 Kriptoları Etkileyebilir, Bu Altcoinler Hariç!

ISO 20022 standardı, bazı kripto varlıkları önüne geçmekle tehdit ediyor. Standardın benimsenmesinin Bitcoin gibi kripto varlıkların önüne geçeceğine ve uluslararası para transferi sırasında her yerde bulunmalarını engelleyeceğine inanan çok sayıda uzman var. Ancak, bir avuç ISO 20022 kriptosu için durum böyle değil!

ISO 20022 Nedir?

Öncelikle ISO 20022 nedir? ISO 20022, finansal kurumlar arasında elektronik veri alışverişi için yaratılmış bir ISO standardıdır. Mesajların ve iş süreçlerinin açıklamalarını içeren bir meta veri havuzunu ve havuz içeriği için bir bakım sürecini tanımlar. Standart; ödeme işlemleri, alım satım bilgileri, menkul kıymetlerin takası, kredi ve banka kartı işlemleri ve diğer finansal bilgiler dahil olmak üzere finansal kuruluşlar arasında aktarılan finansal bilgileri kapsar.

Kısacası, standardın amacı “finans kurumları, piyasa altyapıları ve son kullanıcı toplulukları arasında birlikte çalışabilir iletişimi sağlamak“tır. Bugün bankalar iletişim kurarken farklı diller konuştukları için sürtüşme yaşıyorlar. Ancak aynı dili konuşsalardı, tamamen sürtüşmesiz olurlardı.

GCM Yatırım Banner

FED, ECB veya SWIFT gibi büyük finans kurumları, bankalararası mesajlaşma sistemlerini aynı anda uyarlamak için çalışmalarını sürdürmektedir. SWIFT, 2018 yılında standardın arkasına desteğini koydu ve üyelerini ISO 20022 standardına geçirmeye devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere bu yaz döneminde bir ABD Merkez Bankası (FED) yetkilisi CBDC’ye alternatif olacak FedNow hizmetini duyurmuştu. FED’in, “temel amacı piyasa ihtiyaçlarını karşılamak ve finans kurumlarının 7 gün 24 saat 365 operasyona geçişine yardımcı olacak” sistem üzerindeki çalışmaları sürüyor.

ISO 20022, geleneksel formatlardan çok daha modern ve çok yönlü bir standart olduğundan, önemli ölçüde daha fazla veri hacmi işlemesi gerekir.

Sonuç olarak, bankacılık sistemleri ve veritabanlarının, gerçek zamanlı ödemeler, günlük likidite yönetimi, uyumluluk kontrolleri ve dolandırıcılık tespiti ve önleme için gerçeğe uyum sağlamak için daha büyük hacimleri daha yüksek hızlarda işleyebilmesi gerekecektir. Kripto para birimlerini ve teknolojilerini yakalamak için de bu gereklidir.

Yeni Finansal Sistemden Yararlanabilecek Kripto Para Birimleri

Ve kripto paralardan bahsedecek olursak… Finansal sistemdeki bu değişiklikten hangileri fayda sağlayabilir?

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Topiacoin

ISO 20022 uyumlu olarak bilinen 8 kripto para birimi vardır:

  • Quant (QNT)
  • Ripple (XRP)
  • Stellar (XLM)
  • Hedera (HBAR)
  • IOTA (MIOTA)
  • XDC Network (XDC)
  • Algorand (ALGO)
  • Cardano (ADA)

Tüm bu kripto varlıkları birbirine bağlayan ve onları uyumlu olmayan kripto varlıklardan ayıran şey, uluslararası banka havalelerini kolaylaştırmaya odaklanmalarıdır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.