Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İşçiyi Koruyamayan Firmalara Milyonluk Ceza Kesildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçilerin sağlığını korumayan ürünlerin satışını yapan firmalara cezayı kesti. Detaylar haberde...
İşçiyi Koruyamayan Firmalara Milyonluk Ceza Kesildi
HABER GİRİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işçiyi koruyamayan firmalara ceza yağdırdı. Geçen yıl 4,3 milyon TL ceza kesildi.

Baret, toz maskesi, emniyet kemeri, iş ayakkabısı ve eldiveni gibi kişisel koruyucu donanım ürünlerinin ithalatına ilişkin denetimler Ticaret Bakanlığı tarafından yapılıyor.

Piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerini ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yürütüyor.

Söz konusu denetimler ile çalışanların ve diğer kullanıcıların güvenliğinin sağlanması ve haksız rekabetten kaynaklanan ekonomik kayıpların ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Bu kapsamda teknik düzenlemesine uygun olmayan veya güvenli olmadığı tespit edilen ürünler hakkında “Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu”nda belirtilen idari tedbir ve para cezalarını uyguluyor.

GCM Yatırım Banner

Geçen yıl 56 farklı ilde gerçekleştirilen gözetim ve denetim faaliyetlerinde 367 firmada 745 ürün incelendi.

59 işletmeciye toplam 4 milyon 342 bin 232 lira idari para cezası uygulandı. Yılın ilk 3 ayında 34 işletmeciye 4 milyon 428 bin 463 lira idari para cezası kesildi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.