Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Yatırım: TCMB’nin Enflasyon Öngörüsü Fazlaca İyimser

Bu sabah açıklanan enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde olduğuna ve en çok da gıda enflasyonuna dikkat çeken İş Yatırım, verileri değerlendirdi.
İş Yatırım: TCMB’nin Enflasyon Öngörüsü Fazlaca İyimser
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu sabah Şubat 2024 dönemine ait enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre enflasyon Şubat’ta yıllık bazda yüzde 67,07, aylık yüzde 4,53 oranında artış göstererek piyasa beklentisinin üzerinde geldi.

İş Yatırım enflasyon raporuna dair yaptığı değerlendirmede, “Tahminimiz gerçekleşme arasındaki fark çok büyük oranda gıda enflasyonunun beklentimizden yüksek olmasından kaynaklanıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi CEFIS online gıda fiyatları endeksi tahmin yaptığımız dönemde aylık yüzde 4 civarı bir gıda enflasyonuna işaret ediyordu.” ifadesine yer verildi.

TÜİK verisinde gıda ve içecek enflasyonunun aylık yüzde 8,3, yıllık yüzde 71 geldiği belirtilirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), 2024 yılının geneli için yüzde 34,6 olan öngörüsünün oldukça iyimser olduğu söylendi.

“Hizmet Ağırlıklı Tüketim Kalemleri de Beklentilerimizden Yüksek”

Gıda dışında hizmet ağırlıklı tüketim kalemlerinin de beklentilerinin üzerinde olduğunu belirten İş Yatırım, manşet rakamın ve temel tüketim gruplarının çok olumlu bir tablo göstermediğini söyledi.

“Çekirdek enflasyon endekslerini LOESS yöntemi ile mevsimsellikten arındırdığımızda da normalleşmenin yetersiz olduğunu teyit ediyoruz.” yorumuna yer verilirken, mevsimsel arınmış çekirdek C endeksinin aylık yüzde 3,9, B endeksinin yüzde 4,5 ile oldukça yüksek olduğuna dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Temel mal enflasyonunda belirgin iyileşme olduğu, verilerdeki olumsuzlukların para politikasının ücret şoku ve genişleyici maliye politikası ikilisine karşın yetersiz kaldığını teyit ettiği, yerel seçimler öncesinde TCMB ya da BDDK’dan herhangi bir sıkılaşma önlemi beklemedikleri ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.