Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Bankası’nın Yeşil Borçlanmasına Onay Çıktı!

İş Bankası, KAP üzerinden yeşil sürdürülebilir borçlanma aracı hakkında açıklamada bulundu. Detaylar haberde...
İş Bankası’nın Yeşil Borçlanmasına Onay Çıktı!
HABER GİRİŞ

Türkiye İş Bankası A.Ş, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yurt içi yeşil sürdürülebilir borçlanma aracı ihraç tavanı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) onayı hakkında açıklamada bulundu.

Şirket, 5 milyar TL nominal değere kadar, halka arz yöntemiyle yurt içinde, TL cinsinden farklı tutar, vade ve faizlerde, tertipler halinde “Yeşil Borçlanma Aracı, Sürdürülebilir Borçlanma Aracı, Yeşil Kira Sertifikası, Sürdürülebilir Kira Sertifikası Rehberi” kapsamında SPK’ya başvuruda bulunulduğunu hatırlattı.

Söz konusu başvurunun 21.03.2024 tarihinde onaylandığı not edildi.

Kurum tarafından paylaşılan raporda İş Bankası’nın giderek artan şekilde iklim mülahazalarını olağan iş süreçlerine dahil etmekte olduğu not edildi.

İş Bankası’nın iklimle bağlantılı risk tanımı, iklimle bağlantılı finansal beyan görev gücü ve uluslararası düzenleyiciler tavsiyelerine bağlı olarak hem geçiş hem de fiziki riskleri içermekte olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

İhraç edilecek borçlanma araçlarından elde edilecek kaynakların, çevresel ve sosyal hedeflere katkıda bulunulması hedefiyle yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, yeşil binalar, temiz ulaşım, kirliliğin önlenmesi ve kontrolü gibi birçok alanda kullanılacağı not edildi.

Borçlanma araçlarından ele edilecek kaynakların diğer kullanılacağı alanlar şu şekilde açıklandı:

  • Yaşayan doğal kaynakların ve arazi kullanımının çevresel sürdürülebilir yönetimi
  • Karasal ve su biyoçeşitliliğinin korunması
  • Sürdürülebilir su ve atık su yönetimi
  • İklim değişikliğine adaptasyon
  • Temel hizmetlere erişim
  • Kobi finansmanının potansiyel etkisi yoluyla dahil olmak üzere istihdam üretme

Bankanın ISCTR kodlu hisseleri bugün açılışı 11,03 TL’den yaptı. Hisseler yeşil borçlanma ile atağa geçerek 11,76 TL’ye kadar tırmandı. Sonrasında düşüşe geçen hisseler 11,63 TL’ye geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.