Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Bankası’ndan Kadın Girişimcilere 16 Milyar TL’lik Kredi

Kadının Güçlenmesi Bildirgesi ile 5 yıl içinde 100 milyar TL finansman sağlamayı taahhüt eden İş Bankası’ndan kadın girişimcilere tam destek!
İş Bankası’ndan Kadın Girişimcilere 16 Milyar TL’lik Kredi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

İş Bankası, “Kadının Güçlenmesi Bildirgesi” kapsamında Ağustos 2023 itibarıyla kadın girişimcilere 15,9 milyar TL’lik kredi sağladı. Banka, Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) imzacısı olan ve Mart ayında yayımladığı bildirge ile 5 yıl içerisinde 100 milyar TL tutarında finansman sağlayacağını taahhüt etti.

Geçen yıl kadın müşterilerine 20,9 milyar TL’lik nakdi ticari kredi sağlayan banka, bunun 12 milyar TL’sini KOBİ ve işletme segmentindeki girişimci kadın müşterilerine kullandırdı.

Bu yıl kullandırılan 15,9 milyar TL’lik kredi hacminin 7,8 milyar TL’sini ise işletme-KOBİ segmentindeki krediler oluşturdu.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile imzalanan “Kadın İşletmelere Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı-TurWiB” sözleşmesi kapsamında 76 milyon dolar kaynak elde ederken, Ağustos 2022’den itibaren 18 ay içinde belirlenen kriterlere uygun müşterilere kullandırıldığı bildirildi.

Kadın girişimcilere sunduğu eğitim ve mentörlük gibi avantajlarla işlerini kolaylaştırıyor. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde 2022 yılından bu yana Girişimde Kadın Gücü Projesini devam ettiriyor.

GCM Yatırım Banner

Bu kapsamda 2.585 girişimci ve girişimci adayına eğitim veren İş Bankası, projeye dahil olan kadın adaylara 100 bin TL’ye kadar teminatsız ve sıfır faizli kredi imkanı sunacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.