Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Bankası’ndan Enerjide Büyük Adım! 38 Şirkete Ortak Oldu!

Türkiye İş Bankası'nın yenilenebilir enerji alanında çalışmalarını büyüterek 38 şirkete ortak oldu. İşte bu şirketler...
İş Bankası’ndan Enerjide Büyük Adım! 38 Şirkete Ortak Oldu!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Türkiye İş Bankası tarafından kurulan İş Enerji Yatırımları A.Ş.’nin Aralık 2022’de Aldo Firması ile görüştüğü ve enerji portföyüne ortak olacağı duyurulmuştu. Söz konusu görüşme sonrasında yapılan anlaşmanın resmi olarak onaylandığı açıklandı.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre İş Bankası yaptığı bu anlaşma ile İş Enerji Yatırımları, Aldo Ailesi ile ortak bir şirket kurarak 38 enerji şirketine ortak oldu.

Bu anlaşmada Aldo Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yüzde 100 pay sahibi olacağı açıklandı. Ayrıca Soli GES Anonim Şirketi’nin sermayesini temsil eden payların yüzde 50’si İş Enerji Yatırımları A.Ş. ya da İş Enerji Yatırımları A.Ş. tarafından yeni kurulacak bir şirket tarafından devralınacağı bilgisi verildi.

İş Bankası Grubu’nun ortak olduğu 38 şirketin bazıları şu şekilde belirtildi:

“Kemal Helli GES Enerji, Meryem Meral Başar GES Enerji Üretim, Nazmi Kirazcı GES Enerji, Talha Kurt Akpınar GES Enerji, Denizli YCY Enerji Üretim, Domaniç Enerji Üretim, İnform Enerji, Sincan Enerji, Hitit Güneşi 3 Enerji, Menzelet Enerji Üretim.”

GCM Yatırım Banner

Ortaklık kurulan şirketlerin tamamının rüzgar, hidro ve güneşe dayalı çevreci kaynaklar olduğu aktarıldı.

İş Bankası’ndan Eylül 2022’de enerjide gelecek planlarına yönelik yapılan açıklamada, İş Enerji’nin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim yapan santrallere portföyünde yer vermeyi hedeflediği belirtilmişti. Ayrıca bu adımın sürdürülebilirlik yaklaşımının bir parçasını oluşturan “yeşil ekonomi” dönüşümüne katkı sağlama anlayışını pekiştireceği de ifade edilmişti.

Bunun yanında bankanın toplam enerji üretim projeleri portföyünün yüzde 75’inin yenilenebilir enerjiden oluştuğu aktarıldı.

Aldo Enerji’nin ise 2014 yılında Aldo Grup tarafından kurulduğu ifade edildi. Türkiye’nin 16 şehrinde santrallere sahip olduğu bilgisi verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.