Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Bankası’dan 500 Milyon Dolarlık Yeşil Eurotahvil İhracı

Türkiye İş Bankası, sürdürülebilirlik odaklı bir adım atarak uluslararası piyasalarda 500 milyon dolarlık eurotahvil ihracını gerçekleştirdi. Detaylar haberde;
İş Bankası’dan 500 Milyon Dolarlık Yeşil Eurotahvil İhracı
HABER GİRİŞ

Türkiye İş Bankası, 500 milyon dolarlık sürdürülebilir eurotahvil ihracı gerçekleştirdi. Bankanın açıklamasına göre uluslararası piyasalarda 5 yıl vadeli olarak gerçekleştirilen bu tahvil ihracının faiz seviyesi yüzde 7,75 düzeyinde belirlendi.

İhraçla sağlanacak kaynak, bankanın “Sürdürülebilir Finans Çerçevesi”nde belirlenen yeşil ve sosyal kategorilerdeki ekonomik aktivitelerin finansmanında kullanılacak.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Özşuca, bankanın 100. kuruluş yıldönümünde gerçekleştirdikleri bu eurotahvil ihracından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Özşuca, bu ihracın bankanın ilk sürdürülebilir yurt dışı piyasa ihracı olduğunu vurgulayarak, bu adımın işlem çeşitliliğini artırdığını ifade etti.

İhraç kapsamında temin edilecek fonlarla, Türkiye ekonomisine kaynak sağlamaya ve sürdürülebilirlik alanında yeşil ve sosyal ekonomik aktiviteleri desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Bloomberg HT’nin haberine göre Özşuca, yabancı yatırımcıların ihraca ilişkin gösterdiği ilginin ülkeye ve Türk bankacılık sektörüne duyulan güveni yansıttığını dile getirdi.

Sağlanan kaynakların, bankanın sürdürülebilir kalkınmaya verdiği finansman desteğini artırarak sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlayacağını da vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın