Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Bankası İştiraklerini Tek Çatı Altında Topluyor! Hisseler Yeşillendi

İş Bankası iştiraklerini yeni kuracağı şirket altında toplayacağını duyurdu. Bu kararı değerlendiren Garanti BBVA Yatırım, yeni şirketin halka arz potansiyelini değerlendirdi.
İş Bankası İştiraklerini Tek Çatı Altında Topluyor! Hisseler Yeşillendi
HABER GİRİŞ

Bank of America’nın (BofA) , bu hafta içinde yüklü alım yaptığı hisselerden biri İş Bankası’nın ISCTR hisseleri olmuştu. BofA’nın tercih ettiği Türkiye İş Bankası A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden iştiraklerini yeni kurulacak bir anonim şirketi adı altında toplayacağını duyurdu.

İş Bankası KAP üzerinden daha önce “iştirak modeliyle kolaylaştırılmış usulde kısmi bölünme” yöntemi ile bankanın yüzde 100 bağlı ortaklığı şeklinde yeni kurulacak bir anonim şirkete devri hakkında açıklama yapıldığını hatırlattı.

Bu bağlamda yönetim kurulu tarafından alınan karar kapsamında iştiraklerin anonim şirket niteliğindeki bir Holding şirket çatısı altında yönetilmesini teminen ve nihai noktada genel kurulu onayına tabi olacağı bildirildi. Yeni kurulacak şirket çatısı altında toplanacak bağı ortaklıklar şunlar oldu:

KAP İş Bankası
Kaynak: KAP

Gerçekleştirilecek kısmi bölünme kapsamında devre konu iştirak paylarının intikal edeceği şirketin TİBAŞ Holding Anonim Şirketi unvanıyla kurulacağı not edildi.

Şirket sermayesinin devredilecek paylarından doğan 139 milyar 3334 milyon 16 bin 889,95 TL ve nakdi sermaye tutarı 665 milyon 983 bin 110,15 TL olmak üzere toplam 140 milyar TL olarak teşkili  nakdi sermaye tutarı olan 665 milyon 983 bin 110,15 TL’nin şirketin kuruluş ve tescil işlemleri ile koordineli olarak ödenmesi kararlaştırıldı.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında banka iştirak modeliyle kolaylaştırılmış usulde kısmi bölünme suretiyle bankanın yüzde100 bağlı ortaklığı şeklinde yeni kurulacak anonim şirket nedeniyle sermayesinde ve hissedarlık yapısında herhangi bir değişiklik olmayacağını bildirdi.

“Yeni Şirket Halka Arz Potansiyeli Oluşturuyor”

Ayrıca Garanti BBVA Yatırım bugün yayımladığı günlük bülteninde İş Bankası’nın bu kararını ele aldı.

Yeni kurulacak şirketin sermaye detaylarının paylaşıldığı belirtilerek, kısa vadede önemli değişimlerin yaşanmasını beklemediklerini bildirdi. Fakat orta uzun vadede birleşmeyle stratejik portföy yönetimi, mali planlama ve satın alma gibi fonksiyonların merkezi olarak yönetilmesiyle iştirak portföyü genelinde sinerji ve verimlilik artışı sağlanacağı not edildi.

Bu şirketin yüzde 100 İş Bankası’nda sahipliği ile ileriye dönük bir halka arz potansiyeli oluşturacağı bildirildi.

Garanti bülteninde, bu işlemler neticesinde, bankadan nakit çıkışı olmayacak ve kontrol gücünde bir değişiklik olmayacağını kayda geçerek, gelişmeyi bu aşamada nötr olarak değerlendirildiğini bildirdi.

Dün yapılan duyuru sonrasında şirketin borsada işlem gören (ISCTR) kodlu hisseleri açılışta 13,2 TL’ye yükseldi. Yıllık kazancı yüzde 160,02 olan hisseler, yazım sırasında 12,53 TL’de işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.