Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Bankası Deprem Bölgesine 10 Milyar TL Destek Sağlayacak

İş Bankası Grubu tarafından yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen bölgelere 10 milyar TL destek sağlanacağı belirtildi.
İş Bankası Deprem Bölgesine 10 Milyar TL Destek Sağlayacak
YAYINLANMA ZAMANI

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde büyük yıkım yaratan depremlerin ardından, bölgeye yönelik yardım ve desteklere yenileri ekleniyor. İş Bankası tarafından deprem bölgesine yapılacak bağış ve desteklemelere dair açıklama yapıldı.

Banka deprem bölgesi için AFAD’a 1 Milyar TL bağış yaparken, inşa edilecek deprem konutları için de 1 milyar 750 milyon TL tutarında destek sağlayacağını bildirdi. Açıklamada, depremde ağır hasar yaşanan tüm il ve ilçelerde, KOBİ’lerin (çiftçi ve esnaf dahil) kullanmış olduğu tüm bireysel ve ticari kredilerin ödemelerinin ertelendiği belirtildi.

Kredilere Faizsiz Erteleme

Bu kredilerin 31 Ağustos 2023’e kadar 6 ay süreyle faizsiz olarak ötelediği belirtilen açıklamada, bölgedeki depremlerde hayatını kaybeden müşterilerinin tüm bireysel kredi borçlarının silinmesi kararı aldığını ifade edildi. Bölgede yaraları sarmak, üretim ve istihdam seferberliğini başlatmak için de ilk aşamada 10 Milyar TL’lik kaynak sağlanacağı duyuruldu.

Açıklamaya göre deprem bölgesindeki şubelerde sunulan genel bankacılık hizmetlerinden 31 Ağustos 2023’e kadar herhangi bir ücret ve masraf almayacak. Bireysel ve ticari kredi, ek hesap ve kredi kartı borçları ile gayrinakdi kredi komisyonların talebe bağlı olmaksızın 1 ay süreyle faizsiz olarak ötelendiği belirtildi.

İş Bankası, ülkemiz tarihinin en büyük deprem felaketlerinden birinin yaşandığı bölgede depremlerde hayatını kaybeden müşterilerinin tüm bireysel kredi, ek hesap ve kredi kartı borçlarını anapara dâhil olmak üzere sileceğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Banka ayrıca AFAD, Türk Kızılayı, AKUT ve Ahbap Derneği’ne İş Bankası’nın tüm kredi kartlarıyla yapılacak bağışları faizsiz olarak 6 ay taksitlendirme kararı aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın