Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Bankası/Aran: KKM En Cazip Mevduat Ürünü

İş Bankası Genel Müdürü Aran, Merkez Bankası'nın KKM'deki kur yükünü bankalarla paylaşmak istediğini ileri sürdü. Detaylar haberin içerisinde;
İş Bankası/Aran: KKM En Cazip Mevduat Ürünü
HABER GİRİŞ

Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarından çıkışların sağlanması amacıyla hayata geçirilen düzenlemelere ilişkin açıklamalar gelemeye devam ediyor. İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran ise bugünkü açıklamasında KKM’nin hala en cazip ürün olduğunu belirtti.

Bloomberg HT’ye konuşan Aran, KKM düzenlemesine ilişkin alınan son kararlara rağmen KKM’nin bugün hala en cazip mevduat ürünü olduğunu kaydetti. Dövizden kur korumalı mevduata geçen müşterilerine KKM hesaplarını sürdürmelerini önerdiklerini bildirdi.

Yabancı para mevduatta kalacağım diyen müşterilerin hala ciddi birikimi olduğunu söyleyen Aran, hala mevduatın yüzde 43’ünün yabancı parada tutulduğunu aktardı.

Ekonominin Çarklarının Doğru İşlemesi Önemli

İş Bankası olarak KKM’deki müşterilerine TL mevduata dönmeleri için telkininde bulunmayacaklarını dile getirerek, “Biz sadece ürünün avantajlarını anlatmakla mükellefiz.” ifadelerini kullandı.

Hedefler doğrultusunda müşterileri ikna etmelerinin mümkün olmadığını dile getirerek, dövizinden dönerek KKM’ye geçenler için vadeli TL hesabına geç diye bir telkinlerinin olmayacağını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Ekonominin çarklarının doğru işlemesinin önemli olduğunu paylaşarak, “Yanlış bir şey yapmayız, ekonomi için gerekli olan aksiyonları alırız, bunun sonucu ceza ödemekse banka olarak ceza öderiz ama müşterimize bunu yansıtmayız. O nedenle müşterime KKM önerdiysem orada devam etmesini yine önereceğim.” dedi.

Merkez Bankası Kur Yükünü Bankalarla Paylaşmak İstedi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın KKM’ye yönelik aldığı son kararla kur yükünü bankalarla paylaşmak istediğine işaret etti.

Kurdaki artışı normalde Merkez Bankası’nın üstlendiğini anımsatan Aran, ancak TCMB’nin bankalara verdiği hedeflerle kur artışını bankaların üstlenmesini istediğini ileri sürdü.

Aren açıklamasında, “Bankalar vadeli TL’ye yüksek faiz versin, müşteri de kurdaki artışa karşılık gelen bu faizi bankalardan alsın. Yani bu kararı o şekilde yorumlamak ve olası kur artışını standart TL vadelilerdeki faiz oranıyla bankaların ödemesine teşvik eden karar olarak yorumlamak gerekiyor.” dedi.

Merkez Bankası’nın üzerindeki kur artış yükünü bankalarla paylaşmak istediğinin altını çizerek, bankalara koyduğu hedeflerin bu şekilde yorumlanması gerektiğini savundu.

Pazartesi gününden itibaren yıl sonuna doğru krediye erişimin kolaylaşacağına işaret eden Aran, özellikle döviz kazandırıcı faaliyetlere ilişkin kredilerde rekabetin artacağını öngördü. Bu duruma bağlı olarak faizlerde de düşüşün olabileceğini ekledi.

Piyasalarda oluşan faizlerin gelecek üç aydaki enflasyonla uyumlu olmasını beklediklerini kaydeden Aran, bankaların mevduat faizi altında kredi vermemeyi tercih etmesiyle piyasada likidite bolluğu oluştuğuna dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın