Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Bankası, 3 Milyar TL’lik Hisse Alımı Yapacak

İş Bankası, Şişecam ve Anadolu Hayat Emeklilik başta olmak üzere bazı ortaklık paylarından alım yapacağını duyurdu. Detaylar haberde…
İş Bankası, 3 Milyar TL’lik Hisse Alımı Yapacak
HABER GİRİŞ

İş Bankası, dün akşam saatlerinde pay geri alım işlemlerine dair açıklama paylaştı. Yapılan açıklamada, borsada işlem gören kimi ortaklıkların hisselerinin satın alınacağı duyuruldu. Pay alımı için ise şirketlere ilişkin kota getirilmedi.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamada, İş Bankası’nın Yönetim Kurulu tarafından alınan karar sonrası Borsa İstanbul’da işlem gören ortaklıklar arasında yer alan T. Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş., Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş., Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş., İş Finansal Kiralama A.Ş., İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi, İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş., İş Yatırım Ortaklığı A.Ş. ve TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin paylarının banka tarafından satın alınacağı bildirildi.

Pay Alımı için Belirlenen Tutar 3 Milyar TL

Pay satın alımlarında ödeme tutarının 3 milyar TL ile sınırlı olması şartı getirildi. Yapılan açıklamada, “Şirket bazında bir sınırlama olmaksızın piyasadan satın alınması, mevcut ve yeni alınacak payların sınıflandırılması ve gerektiğinde satılması konularında karar tarihinden itibaren 2023 yıl sonuna kadar Genel Müdürlük yetkili kılınmıştır” ifadesi yer aldı.

Kamuoyuna yapılan açıklamada, pay alımına ilişkin verilen yetkinin herhangi bir taahhüt içermediği belirtildi. KAP’ta yer alan açıklama şöyle:

“Hisselerin ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde, satın alınması ve gerektiğinde satılması konularında Bankamız idari süreçleri gereği Genel Müdürlüğe yetki verilmektedir.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın