Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran’dan Piyasaların Ateşini Yükseltecek Açıklama Geldi

Orta Doğu’daki savaşın diğer ülkelere sıçrama ihtimalinin gün geçtikçe düştüğü görülürken, İran’dan tansiyonu tekrar yukarı çekecek açıklamalar geldi.
İran’dan Piyasaların Ateşini Yükseltecek Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Hamas’ın 7 Ekim’de başlattığı Aksa Tufanı saldırılarının ardından Orta Doğu’da başlayan savaşın diğer ülkelere yayılma ihtimali tansiyonu yukarı taşıdıktan sonra çatışmaların iki ülke arasında yaşanması piyasalara toparlanma imkanı verse de İran’dan dikkat çeken çıkış geldi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, savaşın geniş bölgeye yayılabileceğini gündeme getirdi.

Bakanlığın Telegram grubundan paylaşılan açıklamada, İsrail güçlerinin Gazze ve Batı Şeria’da savaş suçları işlediği, kıyımlara dur denilmediği taktirde İran’ın devreye gireceği mesajı verildi.

Açıklamada, İran Dışişleri Bakanı’nın Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi.


Görüşmede, Gazze’ye insani yardım gönderilmesinin gerekliliğinin ele alındığı ve bölgeyi boşaltma planında Filistinlileri topraklarından zorla çıkarma girişimlerinin İran tarafından reddedildiği aktarıldı.

Borrell’ın konuya ilişkin yorumunun, “Filistin sorununun çözümünün diplomatik yola odaklanmak olduğuna, askeri saldırıların devam etmesinin krizin tırmanmasına yol açacağına inanıyoruz” olduğu bildirildi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.