Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran’dan AB’ye Misilleme: Karşı Yaptırımlar Uygulanacak!

AB'nin, İran insan hakları yaptırımları rejimi bağlamında kısıtlayıcı tedbirler listesini güncellemesinin ardından İran'dan misilleme geldi. İşte detaylar...
İran’dan AB’ye Misilleme: Karşı Yaptırımlar Uygulanacak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İran’da geçtiğimiz Eylül ayında ahlak polisi tarafından Mahsa Amini’nin öldürülmesi ülkede büyük protestolara neden olurken bazı ülkelerden tepkiler gelmişti. En son Avrupa Birliği (AB) dün İran’a yönelik kısıtlayıcı tedbirleri olan kişilerin listesi tekrardan güncelledi. Bu adıma İran’dan tepki gecikmedi.

Listeye 11 Kişi ve 4 Kuruluş Eklendi

AB tarafından yapılan açıklamada İran insan hakları yaptırımları rejimi bağlamında kısıtlayıcı tedbirler listesine on bir kişinin ve dört kuruluşun eklendiğini belirtti. Bunun Mahsa Amini’nin ölümünden sonra ortaya çıkan gösterilere şiddetli tepki verilmesi nedeniyle olduğu aktarıldı.

Uygulanan tedbirlerin seyahat yasağı ve malvarlığının dondurulmasının yer aldığı ifade edildi. AB vatandaşlarının yaptırım uygulanan şirketlere fon sağlaması yasaklandı. Listede toplam 98 kişinin ve 8 kuruluşun yer aldığı açıklandı.

“Bu İran’ın İç İşlerine Açık Bir Müdahaledir”

Bu yazılı açıklamanın ardından İran’dan cevap gecikmedi. İran Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada AB’nin yaptırım uygulaması şiddetle kınadı. Bunun İran’ın iç işlerine açık bir müdahale olduğu nitelendirildi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasır Kanaani, “İran ulusunun düşmanları ve onlarla bağlantılı tanınmış medyanın temelsiz, çarpık bilgilere ve uydurma iddialarına dayanmanın yanı sıra bazı siyasi motivasyonların da böyle bir girişimin temeli olması derin üzüntü vericidir” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Sözcü Kanaani, İran’ın Avrupa Birliği ve üyelerini insan haklarının ihlalcileri olarak gördüğünü aktardı. Avrupalı kişi ve kurumlara karşı yaptırımların uygulanacağını buna yönelik açıklamamın ilan edileceğini bildirdi.

İngiltere, Almanya ve ABD Tepki Gösterdi

İran’da infial yaratan olaydan sonra süren protestolara güvenlik güçleri tarafından şiddetli karşılık verilmesine geçtiğimiz günlerde İngiltere’den, ABD’den ve Almanya’dan tepki geldi. Bu üç ülke İran’a yaptırım uyguladı. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, sokakta kızları ve kadınları döven, ölüme mahkum eden herkesin tarihin yanlış bir tarafında olduklarını belirterek göstericilerin yanında olduklarına dair mesaj verdi.

ABD Hazine Bakanı Janet L. Yellen, İran’a “Kadınlara yönelik şiddete ve toplanma özgürlüğüne yönelik devam eden şiddetli baskıya son verin” çağrısında bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ise İran yetkililerine çağrıda bulunarak kadınlara ve kızlara uygulanan baskıdan onları sorumlu tutacaklarını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.