Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran ve Suudi Arabistan, Çin’de Tarihi Anlaşmaya İmza Attı

İran ve Suudi Arabistan, Çin'in başkenti Pekin'de bir araya gelerek her alanda iş birliklerinin genişletmesi konusunda anlaştı. Detaylar haberde;
İran ve Suudi Arabistan, Çin’de Tarihi Anlaşmaya İmza Attı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Çin’in başkenti Pekin’de bir araya gelerek iş birliklerini geliştirmek konusunda anlaştı. İki ülkenin aralarındaki uçuşları yeniden başlatacağı ve vizeleri kolaylaştıracağı kaydedildi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre Tahran-Riyad arasında 7 yıl aradan sonra dışişleri bakanları düzeyindeki ilk resmi görüşme yapıldı. Görüşmede, İran ve Suudi Arabistan’ın iş birliklerini geliştirerek büyükelçiliklerin yeniden açılmasına da karar verdiği bildirildi.

Görüşmenin ardından İran devlet televizyonu tarafından yayımlanan ortak bildiride iki ülkenin iş birliğini her alanda genişletme konusunda anlaştığı paylaşıldı.

Çin’in arabuluculuğunda Mart ayında iki aylık süre içinde öngörülen anlaşmanın hazırlıklarının yapılması için mutabakata varıldığı kaydedildi.

İki Ülke Vatandaşlarına Karşılıklı Vize Kolaylığı

Mutabakatı sağlanan anlaşma, Tahran ve Riyad’daki büyükelçilikler ile Meşhed ve Cidde’deki konsoloslukların yeniden açılması için gerekli hazırlıkların yapılmasını kapsıyor.

GCM Yatırım Banner

Yayımlanan bildiride, iki ülkenin vatandaşlarına karşılıklı vize kolaylığı sağlamanın yanı sıra resmi ve özel sektör heyetlerinin uçuşlarıyla ikili ziyaretlerinin yeniden başlatılmasına karar verildiği eklendi.

İki ülkenin sahip olduğu doğal kaynaklar ve ekonomik kapasitelere dikkat çekilen bildiride, ülkelerin karşılıklı iş birliklerini genişleterek önündeki tüm engelleri ortadan kaldırmaya hazır oldukları söylendi.

Tüm bunlara ek olarak bölgenin güvenlik ve istikrarını sağlayabilecek, bölge halklarıyla ülkelerinin çıkarlarını gerçekleştirebilecek her alanda iş birliğini artırma konusunda anlaştıklarına işaret edildi.

Bin Ferhan ve Abdullahiyan’ın iki ülke halklarının güven ve refahını sağlayacak tüm imkanları ele aldığının altı çizildi. Suudi Arabistan ile İran arasındaki ilişkilerde yeni ufuklar için iş birliği ve istişare amaçlı ikili görüşmeleri yoğunlaştırmaya istekli oldukları da vurgulandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.