Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran ve Katar Bölgesel Sorunları Ele Aldı

İran ile Katarlı yetkililer bir araya gelerek bölgesel ve ikili ilişkiler hakkında görüş alışverişinde bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
İran ve Katar Bölgesel Sorunları Ele Aldı
HABER GİRİŞ

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ile Katar Dışişleri Bakanı Danışmanı Muhammed bin Abdülaziz el-Huleyfi, Tahran’da ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, ikili ve bölgesel meselelerin ele alındığı kaydedildi.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde Şemhani, mevcut engellerin kaldırılmasıyla iki ülkenin siyasi etkileşimlerine göre altyapı projelerinin uygulanma alanını geliştirebileceğini söyledi.

Şemhani açıklamasında, Katar ve İran’ın ticari iş birliğinin yanı sıra ortak faaliyetlerin düzeyini de geliştirmesi gerektiğine dikkat çekti.

İkili İlişkiler Süreci Dikkatle Ele Alınmalı

İran’ın dış ilişkilerdeki politikalarına işaret eden Şemhani, ülkesinin komşu ülkelerle kapsamlı iş birliklerini geliştirilmesinin temel öncelikleri olduğunu vurguladı. Ayrıca söz konusu alanda hiçbir kısıtlama olmadığını da belirterek şöyle konuştu;

“Bölge dışındaki bazı ülkelerin tartışmalı konuları suistimal ederek İran-Katar ilişkilerinde yanlış anlaşılmalar yaratmaya çalıştı.”

GCM Yatırım Banner

Bahsi geçen durumdan kaynaklı İran ve Katar’ın ikili ilişkiler sürecini tam bir dikkatle ele alması gerektiğine vurguda bulundu.

Katar Dışişleri Bakanı Danışmanı Huleyfi de İran ile Suudi Arabistan ilişkileri hakkında yorumda bulundu. Huleyfi, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik varılan anlaşmadan duyduğu memnuniyeti bildirdi.

Huleyfi tarafından yapılan açıklamada ikili ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesiyle bölgedeki istikrar ve güvenliğin artırılmasının önemli bir adım olacağını savundu.

AA haberinde Huleyfi’nin, resmi ziyaretleri çerçevesinde İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile de bir görüşme gerçekleştirdiği ifade edildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın