Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran Türkiye ile İlişkileri İlerletme Niyetinde Olduğunu Duyurdu

Batı’ya kapıları kapatan Tahran yönetimi, Türkiye’ye daha çok yakınlaştı. İran, iki ülke arasında kurulacak ortak serbest ticaret bölgesi için iş birliği mesajını duyurdu.
İran Türkiye ile İlişkileri İlerletme Niyetinde Olduğunu Duyurdu
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin Suriye ile başlatmak istediği normalleşme süreci için Rusya’nın arabuluculuğunda yürütülen dörtlü zirvede İran’ın da yer alması üzerine gözler Türkiye-İran ilişkilerine çevrildi. ABD’nin uyguladığı yaptırımların hedefinde olan İran’ın Türkiye’ye olan yakınlığını daha da artıracak bir hamle geldi. İran tarafı, Türkiye ile ortak serbest ticaret bölgesi kurulacağı haberini dünyaya duyurdu.

İran ile Türkiye arasında kurulacak olan ortak serbest ticaret bölgesi haberini İran Serbest ve Özel Ekonomik Bölgeler Yüksek Konseyi Sekreteri Hüccetullah Abdulmeleki paylaştı.

Başkent Tahran’daki İran İhracat Fuarı’nda (IRAN EXPO 2023) yaptığı basın toplantısında açıklamalarda bulunan Abdulmeleki, ortak serbest ticaret bölgesi kurulması için toplam 18 ülke ile görüşme yaptıklarını söyledi.

Söz konusu ülkeler arasında Türkiye’nin de adının geçtiği ve Ankara tarafı ile görüşmelerin yapıldığını kaydetti.

“Son birkaç ayda uzmanlarımız muhataplarıyla genellikle çevrim içi müzakerelerde bulundu” diyerek, mutabakat metninin tamamlandığını ve yakın zamanda imzaların atılacağını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye ile daha önceki tarihlerde yapılan görüşmelerde de karşılıklı tecrübe alışverişinde bulunduklarını, iki ülke arasında iyi bir iş birliği yapmayı hedeflediklerini ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın