Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran İkinci El Otomobil İthalatına İzin Verecek

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Emin, ülkenin otomobil piyasasındaki gerginliğin hızlı çözülmesi için ithalata öncelik verilmesi gerektiğini savundu.
İran İkinci El Otomobil İthalatına İzin Verecek
HABER GİRİŞ

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Rıza Fatemi Emin, kabine toplantısının ardından ikinci el otomobil ithalatıyla ilgili hazırlanan yasa tasarısı hakkında açıklamalarda bulundu. Emin, ülkedeki talebin arzı aşması sebebiyle otomobil piyasasında sorunlar yaşandığına işaret etti.

Emin açıklamasında, geçen sene ve cari yılda İran’da otomobil üretiminde iyi bir seyir izlenmesine rağmen vatandaşların enflasyona karşı varlıklarını korumak için araç aldığını bildirdi.

Vatandaşın araç alımlarına spekülatif sahte talep açıklarının da eklendiğini ileri süren Emin, bu sebeplerden otomobil pazarında aşırı talepten dolayı karışıklığın hakim olduğunu savundu.

Tasarı Meclis’ten Hızlı Bir Şekilde Onay Alacak

İran resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre Emin, “Otomobil piyasasındaki gerginliğin hızlı çözümü, otomobil ithalatına öncelik verilmesidir. Bu amaçla hükümet ikinci el otomobil ithalatına yönelik bir acil durum yasa tasarısını onayladı ve ilk Meclis oturumunda bu tasarı gündeme alınacak.” dedi.

Tasarının Meclis’te süratle onaylanacağına dair tahminde bulunan Emin, arz ve talep arasındaki uçurum kapanana kadar İran Merkez Bankası koordinasyonu ile otomobil ithalatını sürdüreceklerini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Anadolu Ajansı (AA) haberinde İran hükümetinin, İran Khodro ve Saipa gibi yerli otomobil üreticilerine destekte bulunmak için otomobil ithalatına katı düzenlemeler ve ağır vergiler uyguladığını anımsattı.

ABD, İran’ın Otomobil Sanayisine Yaptırım Uyguluyor

İran’ın otomobil sanayisi 2018 yılından bu yana ABD’nin tek taraflı yaptırımlarının altında faaliyet gösteriyor. Öncelikle Peugeot, Renault ve Citroen gibi Fransız otomobil üreticileri ve yabancı şirketler ABD’nin geniş kapsamlı tek taraflı yaptırımları sebebiyle İran’daki faaliyetlerini durdurmuştu.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Omid Kalibaf ise Kasım 2022’de Fransız otomobillerinin ülkede tescilinin ve ithalatının yasaklandığını açıklamıştı. AA haberinde ülkenin bunun yerine Japon, Kore, Çin ve Fransız olmayan Avrupa otomobillerini ithal edileceğini hatırlattı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.