Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran Açıkladı: ABD Başkanı Biden’dan Rica Aldık

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Muhammed Cemşidi, Biden'dan uyarı değil, rica mesajları aldıklarını söyledi. Detaylar...
İran Açıkladı: ABD Başkanı Biden’dan Rica Aldık
HABER GİRİŞ

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Muhammed Cemşidi, bugün yaptığı açıklamada Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’dan uyarı değil, rica mesajları aldıklarını iddia etti.

ABD yönetiminin son dönemdeki mesajlarının Biden’ın söylediğinin aksine Hamaney’e yönelik olmadığını belirtti.

“Biden Mesajların Metnini Okumalı”

ABD’nin mesajlarının devrim liderine yönelik olmamakla birlikte yalnızca İran’dan bazı talep ve isteklerin içerdiğini söylerken “Biden hala İran’ı uyardığını düşünüyorsa ekibinden mesajların metnini kendisine göstermesini istemeli.” ifadesini kullandı.

Biden, dün Washington’da Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İran lideri Hamaney’e uyarıda bulunduğunu söylemişti. ABD askerlerine karşı bu şekilde hareket etmeye devam edilirse karşılık verileceğini ve İran’a buna hazırlıklı olması gerektiği uyarısında bulunulduğunu ifade etmişti.

İran’ın destek verdiği Lübnan’da yerleşik Hizbullah, Hamas’ın 7 Ekim saldırılarından bir gün sonra yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda Filistinli grupların yanında olduklarını duyurmuştu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Bu açıklamaların ardından Hizbullah güçleri ile İsrail ordusu arasında Lübnan’ın güney sınırı boyunca karşılıklı çatışmalar yaşanmaya başlamıştı.

Irak ve Suriye’deki ABD Üslerine Saldırı Girişimi

Suriye ve Irak’taki İran destekli milisler de Hamas ve Hizbullah’ın yanında yer aldıklarını açıklamıştı. Milisler, savaşa müdahil olması durumunda Suriye ve Irak’taki ABD hedeflerinin vurulacağı tehdidini iletmişti.

Tehditlerin ardından kısa bir süre sonra ise Irak ve Suriye’deki ABD üsleri roket ve insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırılara uğramıştı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.