Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Irak’tan İlk Adım Geldi! Petrol Fiyatlarını Etkileyecek Gelişme

Yakın bir zamanda Irak-Türkiye arasında durdurulan petrol akışına yönelik yeni bir gelişme yaşandı. Irak ve Türkiye arasında neler oluyor? Detaylar haberde...
Irak’tan İlk Adım Geldi! Petrol Fiyatlarını Etkileyecek Gelişme
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye ve Irak arasında Mart ayında petrole yönelik bazı sıkıntılar yaşanmıştı. Türkiye’nin Irak’a ait petrolü IŞİD vasıtasıyla sattığı iddialarına yönelik Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin yürüttüğü dava sonuçlanmış ve petrol akışı durdurulmuştu. Türkiye Irak hükümetine 1,5 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Konuya yönelik yeni bir gelişme yaşandı.

Reuters’ın haberine göre dün Irak ve Türkiye arasında petrol akışının yeniden başlaması için Irak hükümeti petrol yetkilileri ve Kürdistan Petrol Endüstrisi Birliği’nden (APIKUR) temsilcileri Dubai’de bir araya geldi.

Toplantıda hem APIKUR hem de Irak hükümet yetkililerinin karşılıklı olarak kabul edilebilir ticari koşullar altında tam petrol üretimi ve ihracatına yeniden başlamanın aciliyeti vurgulandı.

Konuya yönelik konuşan kaynaktan aktarılan bilgilere göre herhangi bir anlaşmanın ortaya çıkmadı.

APIKUR sözcüsü Myles Caggins konuya yönelik şu açıklamada bulundu:

GCM Yatırım Banner

“Bu toplantı bir ilk adımdı. Tüm paydaşlarla gelecekteki toplantıları bekliyoruz.”

Petrol akışının başlayıp başlamayacağı merak edilirken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, geçen ay boru hattının faaliyete hazır olduğunu söylemişti.

Bu gelişmeler ışığında Brent petrole göz attığımızda bugün saat 08.30 itibarıyla 79,52 dolara kadar geriledi. Sonrasında hafif yükselişe geçen petrol saat 11.37 itibarıyla 80,30 dolardan işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın