Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Irak’taki Siyasi Kriz Komşu Ülkelere Önlem Aldırdı

Irak'ta Şii lider Mukteda el Sadr'ın siyaseti bırakma kararıyla çıkan karışıklıklardan sonra komşu ülkeler tedbirler alamaya başladı. İşte detaylar...
Irak’taki Siyasi Kriz Komşu Ülkelere Önlem Aldırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Irak’ta Sadr Grubu lideri Mukteda el Sadr’ın dün istifa edeceğini açıklamasının ardından ülke çapında protestolar başladı. Şiddet olaylarının tırmanmasının ardından Irak’a komşu ülkeler önlem aldı.

İlk olarak İran, Irak’a sınırını kapattığını duyurdu. İran, sınırını kapatma nedenini ülkede patlak veren şiddet olayları ve sokağa çıkma yasağı olarak açıkladı. Vatandaşlara ve Şii hacılara Irak’a seyahat etmemeleri konusunda uyarıda bulundu.

Irak’ın bir diğer komşu ülkesi Kuveyt’ten de konuyla ilgili açıklama geldi. Irak’taki vatandaşlarına ülkeyi terk etmesi çağrısında bulundu. Ayrıca Irak’a seyahat etmek isteyenlerin bu planlarını ertelemesi gerektiğini duyurdu.

Dubai Hükümetine ait havayolu şirketi Emirates ise Irak’ta devam eden olaylardan dolayı Bağdat’a uçuşlarını durdurduğunu açıkladı.

Irak’ın İstikrarı ve Güvenliği Türkiye İçin Önemli

Yaşanan gelişmelerin ardından Dışişleri Bakanlığı dün açıklama yaptı. Bağdat’ta bir süredir ülkenin istikrarı, birliği ve güvenliği bakımından tehlike arz eden olayların yaşandığını belirtti. Irak’ın istikrar ve güvenliğinin Türkiye için hayati önem taşıdığını ifade etti. Ülke genelinde yaşanan şiddet olaylarından dolayı endişe duyulduğunu aktardı.

Bakanlık, “Tüm kesimleri itidale ve sağduyuya davet ediyoruz. Mevcut siyasi ihtilafların suhuletle ve kapsayıcı diyalogla çözüme kavuşturularak, Irak halkının huzur ve esenliğinin sağlanmasını temenni ediyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Irak’ta Neler Oldu?

Şii lider Sadr’ın istifa kararı siyasi krize neden oldu. Liderin destekçileri sokaklara döküldü. Protestocular hükümet sarayının beton bariyerlerini aşarak içeriye girdi. Güvenlik güçlerinin müdahalesiyle protestocular binadan çıkarıldı.

Bir sağlık yetkilisi çıkan çatışmalarda ölü sayısının bugün 20’ye yükseldiğini açıkladı. Ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Başbakan Mustafa El-Kazımi kabine toplantılarını askıya aldı.

Bu gelişmelerin ardından Mukteda el Sadr’ın sağ kolu olarak bilinen Hasan Azari sosyal medya hesabından, Sadr’ın silahı çatışmalar bitine kadar açlık grevine başladığını duyurdu.

Mustafa El-Kazımi ise Şii liderin bu tepkisine yönelik açıklama yaptı. Sadr’ın bu çağrısını ve şiddetin önlenmesi için katkıda bulunan herkesi takdir ettiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu