Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Irak’ta Haberleşmede de Kullanılan Telegram Yasaklandı

Irak İletişim Bakanlığı, kişisel veri ihlalini gerekçe göstererek ülkede Telegram uygulamasının engellendiğini açıklandı. Detaylar haberin içerisinde;
Irak’ta Haberleşmede de Kullanılan Telegram Yasaklandı
HABER GİRİŞ

Irak İletişim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla çoklu platform desteği sunan ve güvenli anlık mesajlaşma servisi olarak kullanılan Telegram’ın engellendiği bildirildi. Bakanlık açıklamasında, Telegram’ın ulusal güvenlik endişeleri sebebiyle yasaklandığını kaydetti.

Bakanlık açıklamasında uygulamanın yasaklanmasına yönelik bir diğer gerekçe oalraksa ülkedeki kullanıcıların kişisel verilerinin bütünlüğünü korumak olduğunu savundu.

Reuters haberinde Telegram uygulamasının Irak’ta mesajlaşmanın yanı sıra haber kaynağı ve içerik paylaşımı için de yaygın olarak kullanıldığına ilişkin bilgi verdi.

Londra merkezli haber ajansı Reuters Irak’taki bazı Telegram kanallarının Iraklıların isimleri, adresleri ve aile bağları dahil büyük miktarda kişisel veri içerdiğine işaret etti.

Bakanlık Telegram uygulamasının ülkede kaldırılmasına yönelik yaptığı açıklamada, resmi devlet kurumlarının ve vatandaşların kişisel verilerini sızdıran platformların kapatmasını talep ettiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Ancak şirketin, söz konusu taleplerin hiçbirine yanıt vermediğine ve etkileşimde bulunmadığına dikkat çekti.

Açıklamada, “Bakanlık, devletin ve kurumlarının güvenliğine halel getirmeksizin vatandaşların ifade ve iletişim özgürlüğü haklarına saygı duyduğunu teyit eder.” ifadeleri de yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın