Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Irak ve Suriye Tezkeresi TBMM’de: İki Yıl Daha Uzatılması İsteniyor

TBMM Başkanlığı'na Irak ve Suriye'ye asker gönderme tezkeresinin süresinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi sunuldu.
Irak ve Suriye Tezkeresi TBMM’de: İki Yıl Daha Uzatılması İsteniyor
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, Irak ve Suriye’ye asker gönderme tezkeresinin süresinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkere TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Tezkerede, Türkiye’nin güney kara sınırlarına mücavir bölgelerde yaşanan gelişmeler ve süre giden çatışma ortamının, milli güvenlik açısından taşıdığı risk ve tehditlerin artarak devam ettiği kaydedildi.

Bu gelişmeler çerçevesinde terör ile Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü bozmaya ve sahada gayrimeşru oldu bittiler oluşturmaya yönelik, Türkiye’nin milli güvenliğine tehlike oluşturabilecek her türlü risk, tehdit ve eyleme karşı, uluslararası hukuktan doğan haklar doğrultusunda gerekli önlemlerin alınmasının, milli güvenlik açısından hayati önem arz ettiği belirtildi.

Tezkerede, son olarak 26.10.2021 tarihli ve 1310 Sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ile 30.10.2023 tarihine kadar uzatılan izin süresinin Anayasa’nın 92’nci maddesi uyarınca 30.10.2023 tarihinden itibaren 2 yıl uzatılacağı belirtildi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.