Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İPA: KYK Burs ve Kredileri Asgari Ücrete Oranla En Dip Seviyede

İstanbul Planlama Ajansı'nın araştırmasına göre KYK burs ve kredileri asgari ücrete oranla en dip seviyeyi gördü. İşte raporun sonuçları...
İPA: KYK Burs ve Kredileri Asgari Ücrete Oranla En Dip Seviyede
HABER GİRİŞ

Mevcut hayat pahalılığı geçiminin büyük çoğunluğunu KYK’nın burs ve kredisi ile sağlayan öğrencileri derinden etkiledi. Özellikle asgari ücret karşısında eriyen burs ve kredilere yönelik İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı (İPA) araştırmasını yayımladı.

İPA, 2013 ile 2023 yılları arasında Türkiye’de öğretim kredilerinin asgari ücrete göre değişimini araştırdı.

KYK Burs ve Kredileri Ücretleri Asgari Ücrete Oranla En Dip Seviyede

Araştırma sonucunu paylaşan İPA, üniversitelilerin aldığı KYK burs ve kredileri her geçen sene daha da eridi. Bu yıl itibariyle asgari ücrete oranla en dip seviyeye ulaştığını kaydetti.

Son 10 yılda lisans öğrencilerinin aldığı burs ve kredinin asgari ücrete göre oranının yüzde 32’den yüzde 10’a düştüğü kaydedildi.

Bunun yanında bu oran yüksek lisans öğrencileri için yüzde 71’den yüzde 21’e, doktora öğrencileri için ise yüzde 106’dan yüzde 32’ye düştüğü aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Yapılan araştırma sonucunda şu ifadeler kullanıldı:

“ Bu erime ailelerin eğitim masraflarının katlanarak artmasına yol açarken, ekonomik olanakları düşük öğrencilerin kamusal eğitim hakkını ve fırsat eşitliğini de ciddi anlamda tehdit ediyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.