Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

iOS 14 ile Beraber App Store’da Kullanıcılara Büyük İndirimler Yapılacak

App Store’daki komisyon oranları ile eleştirilen Apple, iOS 14 ile beraber uygulamalarda büyük indirim imkanları yaratacak.
iOS 14 ile Beraber App Store’da Kullanıcılara Büyük İndirimler Yapılacak
HABER GİRİŞ

Teknoloji devi Apple hem geliştirdiği ürünler hemde dijital servisler sayesinde dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak gösteriliyor. iPhone ve Mac ürünlerine her yıl yenilerini ekleyen şirket, iOS uygulama mağazası App Store üzerinden uygulama geliştiricilere ve kullanıcılara hizmet imkanı sağlıyor. Bilindiği üzere son dönemde App Store, uygulanan komisyon oranları ile tartışma yaratıyor. Şirket uygulama geliştiricilerden yüzde 30 oranında komisyon alıyor.

Geçtiğimiz günlerde Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games ile Apple bu nedenle karşı karşıya gelmişti. Oyun içerisinde alternatif bir ödeme yöntemi geliştirilmesi nedeniyle Apple, Fortnite’ı App Store’dan kaldırmıştı. Teknoloji devi geçtiğimiz Haziran ayında düzenlediği WWDC 2020 etkinliğinde yeni işletim sistemi iOS 14’ü tanıtmıştı. Yayınlanmasına kısa süre kala iOS 14 ile beraber App Store’da kullanıcıları ilgilendiren önemli yenilikler yaşanacak.

Uygulama içi Satın Alma Sistemi Yenileniyor

Uygulama içi Satın Alma Sistemi Yenileniyor

App Store’da kullanıcılar uygulamaları doğrudan ücretli olarak satın alabildiği gibi, uygulama içerisinde de satın alma işlemleri gerçekleştirebiliyor. Yapılan tüm işlemlerden Apple komisyon alıyor ve şirketin CEO’su Tim Cook, eleştirilere rağmen sistemlerinin adil olduğunu düşünüyor. Ancak kullanıcılardan ve geliştiricilerden gelen tepkiler sonrası Apple harekete geçti.

Şirket iOS 14’ün kullanıma sunulması ile beraber uygulama içi satın alma sisteminde değişiklikler yapacak. Yeni dönem ile geliştiriciler kullanıcılara çeşitli promosyon kodları verebilecek. Bu kodlar sayesinde uygulamalar bir süreliğine ücretsiz olacak ya da indirimli fiyat ile sunulacak.

GCM Yatırım Banner

Kullanıcıların böylece çok daha fazla indirim ile karşılaşma ihtimali söz konusu olacak. Ayrıca kullanıcıların yaptıkları harcama oranlarının da bu şekilde artırılması amaçlanıyor. iOS 14’ün önümüzdeki aylarda piyasaya çıkacak iPhone 12 modelleri ile beraber kullanıcılara sunulacak.

VirnetX, Apple’ın Başını Ağrıtmaya Devam Ediyor

VirnetX, Apple’ın Başını Ağrıtmaya Devam Ediyor

ABD’li teknoloji devi geçmiş yıllardan bu yana pek çok dava ile karşı karşıya kalıyor. Bu davalardan Apple’a en çok zararı dokunanlardan birisi ise VirnetX ile yaşanan dava olmakta. Şirket 2016 yılında Apple’ın FaceTime uygulamasında kendi patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu. VirnetX, FaceTime’da kullanılan VPN altyapısının kendilerine ait olduğunu iddia etmişti.

Mahkeme şirketi haklı bulmuş ve Apple’ın 302 milyon dolar ceza ödemesine karar vermişti. Apple ise bu cezayı reddetmiş ve eklenen faizler nedeniyle 452 milyon dolar ödeme yapmak durumunda kalmıştı. İki şirket daha önce de karşı karşıya gelmiş ve Apple yine 502 milyon dolar cezaya çarptırılmıştı. Apple ise geçmişte aldığı iki cezaya da itiraz etti. 502 milyon dolarlık cezadan kurtulan şirketin 452 milyon dolar cezaya karşı yaptığı itirazı kabul edilmedi.

Ödenen cezalar sonrası ilginç bir gelişme daha yaşandı. Yapılan araştırmada Apple’ın ceza ödemesine neden olan teknolojinin patentlerinin geçersiz olduğu ortaya çıktı. Bu durum sonrası teknoloji devi cezaya tekrar itiraz etti. Ancak mahkeme talebin yükümlülüklerini yerine getirilmemesi nedeniyle bu itirazı da kabul etmedi.

Sonuç olarak teknoloji devi 452 milyon dolarlık cezayı ödemek durumunda kaldı. Cupertino merkezli teknoloji şirketi dünyanın en büyük firmalarından biri konumunda. Şirketin piyasa değeri geçtiğimiz günlerde 2 trilyon doları aşarak Wall Street tarihine geçmişti.

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın