Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

iOS 13.2’nin Arka Plandaki Uygulamalarda Sorun Yarattığı İddia Ediliyor

iOS 13 işletim sistemi sorunlar ile gündeme gelmeye devam ediyor. iOS 13.2 ile beraber iPhone ve iPad modellerinde arka planda çalışan uygulamalarda sorun yaşanıyor.
iOS 13.2’nin Arka Plandaki Uygulamalarda Sorun Yarattığı İddia Ediliyor
HABER GİRİŞ

Teknoloji devi Apple geçtiğimiz günlerde iPhone modelleri ile beraber iOS 13 ve iPadOS işletim sistemlerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Tanıtımdan kısa süre sonra ise iOS kullanıcılara dağıtılmaya başlandı. Yeni işletim sistemi başta karanlık mod olmak üzere pek çok özellik ve iyileştirme ile geldi ancak daha çok kullanıcılara yaşattığı sorunlar ile gündeme geliyor.

İlk çıkan sürümü kullananlar pek çok hataya rastlamıştı. Hatta Apple çok kısa zaman aralıklarıyla yeni güncellemeler yayınlamak durumunda kaldı. Apple son olarak geçtiğimiz günlerde Deep Fusion özelliğini de içerisinde bulunduran iOS 13.2’yi kullanıcılara dağıtmaya başladı.

İlk sürümlerde yaşanan sorunları büyük bölümü çözülmüş görünüyor. Ancak iOS 13.2 yeni bir hata ile gündeme geldi. Bazı kullanıcılar işletim sisteminin RAM yönetiminde ve arka plan uygulamalarında sorun yaşadığını belirtiyor. Hatta çoğu kullanıcı yüklemiş oldukları son güncellemeyi geri almak istiyor.

iOS 13’te Sorunların Sonu Gelmiyor

iOS 13’te Sorunların Sonu Gelmiyor

Son iOS güncellemesini yükleyen kullanıcılar cihazlarının performans anlamında olumsuz etkilendiğini belirtiyor. Apple’ın en güçlü amiral gemileri olan iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerinde bile bu sorunun yaşandığı ifade ediliyor. Kullanıcılardan gelen geri bildirime göre iOS 13.2’de arka plan uygulamalarında RAM yönetiminin sorunlu olduğu belirtiliyor Yapılan paylaşımlara göre arka plandaki uygulamalar hazır şekilde bekleniyor ve otomatik olarak kapatılıyor.

GCM Yatırım Banner

Dolayısıyla kullanıcı uygulamayı yeniden başlatmak durumunda kalıyor. Örneğin YouTube’da uzun süreli bir video izleyen kullanıcı uygulamayı arka plana atıyor. Tekrar uygulamaya dönmek istediğinde kapatıldığını görüyor ve yeniden başlatmak durumunda kalıyor. Ya da Mail yazan bir kulanıcı uygulamaya geri döndüğünde benzer bir sorun yaşıyor. Bu durumun YouTube ve Mail uygulamalarına özel olmadığını yüklü olan pek çok uygulamada yaşandığı belirtelim.

Yaşanan sorunla ilgili bir başka kullanıcı ise “Excel’de bir tablo üzerinde çalışıyordum. Bu sırada yaklaşık 10 dakikalığına bir YouTube videosuna geçiş yaptım. Geri döndüğümde ise çalışmalarımı bulamadım. Ayrıca tüm Safari sekmelerim de ortadan kayboldu” açıklamasında bulundu.

Apple’dan Güncelleme Bekleniyor

Apple’dan Güncelleme Bekleniyor

iOS 13.2 ile beraber ortaya çıkan arka plan uygulamalarının kapanma sorununa karşın kullanıcılar Apple’ın güncelleme yayınlaması gerektiğini belirtiyor. Teknoloji devinden henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmış değil. Ancak çok sayıda kullanıcının benzer sorunu gündeme getirmesi şirkete harekete geçirecektir.

Araştırmalarda bulunan uygulama geliştiriciler ise bu sorunun iOS 13.2’nin beta sürümünden bile mevcut olduğunu belirtiyor. Uzmanlar işletim sisteminin arka plana atılan uygulamaları agresif bir şekilde durdurduğunu ifade ediyor. Özellikle iPhone 11 modelinde kamera kullanımında bu sorunun daha fazla yaşandığı iddia ediliyor. Sorunla ilgili şu an için kullanıcıların Apple’ın yayınlayacağı yeni güncellemeyi beklemekten başka çareleri görünmüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.