Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Intel’den İsrail’deki Fabrikasına Milyar Dolarlık Rekor Yatırım

Intel, İsrail fabrikasına rekor bir anlaşma için milyar dolarlık yatırım yapacak. En büyük uluslararası yatırım olan nitelendirilen anlaşmanın detayları haberde;
Intel’den İsrail’deki Fabrikasına Milyar Dolarlık Rekor Yatırım
HABER GİRİŞ

ABD’li çip üreticisi Intel’in İsrail’de yeni kuracağı bir fabrika için 25 milyar dolar yatırım yapacağı açıklandı. Söz konusu açıklama İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan geldi. Başbakan, yatırımı İsrail’deki şimdiye kadar yapılan en büyük uluslararası yatırım olarak nitelendirdi.

İsrail Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İsrail’in Kiryat Gat şehrindeki fabrikanın 2027’de açılacağı bildirildi. Ayrıca fabrikanın en erken 2035’e kadar faaliyete geçeceği ve binlerce kişiye istihdam sağlayacağına işaret edildi.

Tüm bunlara ek olarak bakanlık açıklamasında, yapılan anlaşma kapsamında Intel’in mevcut yüzde 5’lik vergi oranının yüzde 7,5’e çıkarılacağına da dikkat çekti.

Intel, İsrail’deki En Büyük  Özel Sektör İşvereni

Söz konusu anlaşmayı kabinesine televizyondan yaptığı açıklama ile duyuran Netanyahu, anlaşmanın İsrail ekonomisi için muazzam bir başarı olduğunu vurguladı. 25 milyar dolarlık yatırımı, uluslararası bir şirketin İsrail’deki şimdiye kadarki en büyük yatırımı olarak nitelendirdi.

Londra merkezli haber ajansı Reuters’ın şirketin web sitesinden edindiği bilgiye göre Intel, İsrail’deki yaklaşık 50 yıllık operasyonları boyunca ülkenin en büyük özel sektör işvereni, ihracatçısı, yerel elektronik ve bilgi endüstrisinin lideri haline geldi.

GCM Yatırım Banner

2017’de Intel, gelişmiş sürücü destek sistemleri geliştiren ve dağıtan İsrail merkezli Mobileye Global Inc’i 15 milyar dolara satın aldı. Reuters, Intel’in geçen sene Mobileye’ı halka açtığını hatırlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.