Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Intel ve Brookfield’dan Çip için 30 Milyar Dolarlık Yatırım

Intel ve Brookfield, çip fabrikaları için yatırım yapacaklarını açıkladı. Bu yatırım, çip krizini çözecek mi? İşte detaylar,
Intel ve Brookfield’dan Çip için 30 Milyar Dolarlık Yatırım
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Intel ve Kanada merkezli Brookfield Asset Management, Arizona’daki çip fabrikaları için 30 milyar dolara varan yatırım gerçekleştirecek.

Teknoloji şirketi olan Intel, bugün verdiği bilgide, türünün ilk örneği olan Yarı İletken Ortak Yatırım Programı’nı (SCIP) duyurdu.

Yapılan duyuruda, söz konusu programla yarı iletken endüstrisine yeni bir finansman modeli getirildiği aktarıldı. Dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden biri olan Brookfield Asset Management’ın altyapı iştiraki ile anlaşmanın imzalandığı ve Intel’in üretimini genişletmek için yeni bir sermaye havuzu sağlayacağı belirtildi.

Daha önce Arizona’daki Ocotillo kampüsünde duyurulan 30 milyar dolarlık yatırımın, Brookfield’ın yüzde 49’luk, Intel’ın yüzde 51’lik kısmını finanse etmesiyle gerçekleşeceği paylaşıldı.

Intel’in iki yeni çip fabrikasının mülkiyetine ve işletim kontrolüne sahip olacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Intel Mali İşler Direktörü (CFO) David Zinsner, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Anlaşmanın, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ay başında yürürlüğe giren Amerika için Yarı İletkenler Üretmek Amacıyla Yardımcı Teşvikler Yaratma (CHIPS) ve Bilim Yasası’ndan elde edilen ivmeyi temel aldığını dile getirdi.

Çip ve Bilim Yasası 9 Ağustos’ta İmzalanmıştı

Küresel çaplı çiz krizi, Çin-Tayvan arasında yaşanan sorunla nedeniyle daha da körüklenmişti. Amerika’nın çip krizi ile ilgili çözümü Çip ve Bilim Yasası’nı çıkarmak olmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden, yarı iletken üretimde yatırımı teşvik etmek amacıyla 52 milyar doları aşkın kredi desteği sağlayacaklarını ve iletken imalatına 50 milyarlık ek yatırım yapılacağını duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.