Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnsanların Apple Ürünlerine Bağımlı Olmalarının 10 Nedeni

Apple ürünleri, onlarca rakip firmanın ürününe rağmen neden popülaritesini kaybetmiyor dersiniz? İşte bu soruya verilebilecek 10 ana yanıt;
İnsanların Apple Ürünlerine Bağımlı Olmalarının 10 Nedeni
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

1976 yılında 3 ortağın girişimiyle kurulan Apple, bugün milyonlarca teknoloji sevene hizmet veren dev bir firma olmuştur. Ürünleri elbette çoğu insan tarafından sevilerek kullanılır, hatta bazılarımız bu ürünlerin birer bağımlısı haline gelmişizdir ve başka bir markanın ürününü kullanmayı reddederiz. Dev şirket, bu işe önce Mac bilgisayarlar ve iPod müzik aletleri üreterek başladı. Ürünlerine olan ilginin ve pazar payındaki büyümenin farkına varan Aplle; ardı adına akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler gibi teknolojinin son hediyeleriyle aklımızı başımızdan almaya da devam etti.

Samsung ve Nokia gibi dev telefon üreticileriyle mücadeleye giren Apple, neredeyse bu iki büyük ismin toplamından bile daha fazla tercih edilen marka haline geldi. Kısa zamanda büyük bir ivme kazanan teknolojiye de ayak uydurmasını her zaman bildi. Şöyle bir örnek verelim; 1984 yılında bu marka, ilk bilgisayarı olan Lisa’yı piyasaya sundu. Günümüzdeyse Apple, üretmiş olduğu o ilk bilgisayardan daha fazlasını onda birinden daha küçük boyutlarda olan iPhone ya da Apple Watch akıllı cihazlarına sığdırarak satışa sunmaktadır. Kısacası Steve Jobs ve arkadaşları, hayallerinin bile ötesine geçmiştir.

İnsanların Apple ürünlerini satın alabilmek için saatlerce sıra beklediklerini hatta store önlerinde günler öncesinden kamp kurduklarını mutlaka duymuşsunuzdur. Daha çok dünya haberlerinde karşımıza çıkan bu durum ülkemizde de pek farklı sayılmaz. Peki, neden Apple? Eğer bir Apple kullanıcısıysanız bu soruyu kesinlikle kendinize de sormuşsunuzdur. Piyasanın üzerinde fiyat etiketine sahip pahalı ürünlerine, sadece kendi arasında paylaşım yapabilen asosyal uygulamalarına neden bu kadar para ödüyorum ki? demişsinizdir muhakkak. Mesela Apple Gold Edition saatin gereksiz harcama olduğunu gösteren nedenler kolaylıkla sıralanabilir. Bazen cevabını dahi veremeseniz de Apple kullanmaktan gayet mutlu olduğunuzu biliyoruz ve size bu mutluluğu getiren gerekçeleri sıralıyoruz…

İşte karşınızda insanların Apple ürünlerine bağımlı olmalarının 10 nedeni:

10 Siri ve Uygulamaları

Siri ve UygulamalarıSiri, 4 Ekim 2011 yılında dünyaya tanıtıldı. Norveç dilinde bu güzel kadın anlamına gelen Siri, durmaksızın kullanıcıya adapte olan oldukça zeki bir elektronik kişisel asistan olup, aynı zamanda da kullanıcısının kişisel arkadaşı haline gelmiştir. Siri ile sıkıldığınızda oturup sohbet bile edebilirsiniz. Türkçe konuşma dili geldiğinde ülkemizde yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanılmış, bu ürün hakkında videolar çekilmiş, sosyal medyanın odak noktalarından bir tanesi olmuştur. Sahip olduğu kelime haznesiyle ve sanki bir arkadaşımızmış gibi bizlerle konuşup ve hatta bizleri güldürebilmesiyle fazlasıyla eğlenmiş olduğumuz bu ürün, şirketin olağanüstü bir özelliğidir.

GCM Yatırım Banner

9 Farklı ve Zarif Modeller Tasarlaması

Farklı ve Zarif Modeller Tasarlamasıİnsanlar Apple ürünlerini severler ya da nefret ederler, ancak ne olursa olsun bu şirketin ürünleri hakkında konuşmaya devam ederler. Bu markanın ünü kurulduğu tarihten itibaren muazzam bir şekilde büyümeye devam etmiştir. Dünyanın dikkatini çekmiş ve üretmiş olduğu gold modeli gibi parlak ürünler ile bu markaya olan ilgi daha da fazla artmıştır. Böylece tasarlamış olduğu farklı ve dikkat çekici ürünler ile dünya çapında prestij göstergesi bir marka halini almıştır.

Ayrıca Apple’nin Samsung ile girmiş olduğu patent savaşları, bu ikilinin medyada yer alması ile daha da fazla isim yapmalarını sağladı. 2012 yılındaki en son davada Apple, iki parmak ile fotoğrafı büyütmek, tek parmak ile ekranı sürüklemek gibi kendisine ait patentlerin Samsung tarafından kullanıldığını iddia ederek, dava açmıştı. Dava sonucunda mahkeme Apple firmasına hak vererek, Samsung şirketine 1 milyar dolarlık tazminat cezası vermişti.

8 Logosu ve “I” yani “Ben” Faktörü

Logosu ve "I" yani "Ben" FaktörüIsırılmış elma simgesi antik çağlardan, Newton’a ve hatta masal kahramanı olan Pamuk Prenses’e kadar çoğu insanı etkilemiştir. Bu yüzden de markanın ürünlerinin arka kısımlarında insanları daha çok cezbetmesi için ısırılmış elma logosu yerleştirilmiştir. Bu logo hakkında çokça fikir üretilse de kaynağının ne olduğu bilinmemektedir. Bir de “Ben” ya da “I” faktörü var. Üretmiş oldukları iPhone, iPad, iPod gibi ürünlerin sahibine ait olduğunu vurgulanmak amacıyla ürünlere bu isimler verilmiştir. “I” harfi birçok anlama gelebilir ancak Steve Jobs ve ekimi bu harfi “Benim” ya da “Ben” anlamında kullanmamış olsalar bile, satış için bu kullanım oldukça etkili olmuştur. Belki ülkemiz açısından bu durum çok önemli değildir, ama dünya açısından başarılı bir pazarlama girişimi diyebiliriz. Bu cihazlar tarzları, belirtmiş oldukları sınıf ve gösteriş sayesinde piyasadaki diğer ürünler arasında fazlasıyla fark yaratmışlardır.

7 Kolayca Uyum Sağlayabilmesi

Kolayca Uyum SağlayabilmesiDünya gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Bu teknolojik ve yapısal evrimler dünyaya miras kalacak, değişim devam ettikçe dünya artık eskisi gibi olmayacak. Bu nedenle de eğer duruma ayak uyduramazsak, dünya ile uyum içerisinde yaşayamayacağız. Basit bir ifadeyle, eğer değişime ortak olmazsak; yaşadığımız süre boyunca çoğu şeyi kaçırmış olacağız. Bu görüş, değişime kolayca uyum sağlayabilinmesi için insanları teşvik eder. Çeşitliliği kabullenen ve uzmanlıklarını geliştiren insanlar için yeni bir yaşam yolu olmasının yanı sıra, onların bir adım önde olmalarını sağlayacaktır. Apple ürünleri ile bu kazanç çok kolay bir şekilde sağlanabilir. Her yeni ürün ile teknolojik değişimler, gelişim için iyi bir yol olmuştur.

6 “1984” ve “Farklı Düşün” Reklamları

"1984" ve "Farklı Düşün" ReklamlarıDünyanın Apple ürünlerine böylesine bağımlı olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi de “Farklı Düşün” reklamlarıdır. 1983 yılında yayınlanan bu reklamlarda, Apple ürünlerinden mahrum bırakılmış bir dünyanın nasıl olacağı gösteriliyordu. Bu reklam mucizenin en çarpıcı ve en güçlü örneklerinden bir tanesidir. 20 yıl sonra 2004 yılında bu reklam tekrar yayınlandı ve dünyanın tekrar büyülenmesini sağladı. Bu sayede oldukça mühim olan sadık tüketici tabanını ele geçirdi. Bir şekilde farklı olmak fikrinin tohumunu dünyaya aşıladı ve şimdilerde ise bu tohumdan oluşan meyveleri fazlasıyla toplamaktadır.

5 İşletim Sistemi ve Sahip Olduğu Özellikler

İşletim Sistemi ve Sahip Olduğu ÖzelliklerBir aracı satın almadaki en önemli sorunlardan biri markanın ürünleri bozulduğunda ya da her hangi bir sıkıntı yaşandığında, o ürünü sıfırlamamasıdır. İşletim sisteminin ve hatta görüntü akışının mükemmelliği, ortalama müzik prodüksiyonu gibi özelliklerin tamamı aslında piyasadaki her üründe beklenmektedir. Apple, bu özellikleri üst düzeye taşıyarak, bireylerin sebebini anlamadan kendi ürünlerine takıntılı olmalarını sağlamıştır.

4 Müşteri Hizmetleri

Müşteri HizmetleriApple servisinin dünyanın en iyi müşteri hizmeti sunan merkezlerden biri olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Müşteri hizmetlerinin fazlasıyla ilgili olması, Apple’nin dünyaya açılmasını sağlayan en büyük faktörlerden bir tanesidir. Satış sonrası destek elemanları sizlere yardımcı olabilmeye oldukça heveslidirler. Bir ürünü satın aldıktan sonra cihazın bütün işlevlerini sizlere öğretirler. Bu durum da insanların onların ürünlerini hiçbir şeyden endişelenmeden satın almalarını ve bu insanların mağazaya yapmış oldukları yolculuktan hoşnut kalmalarını sağlamaktadır.

3 Kültürleri, Grupları ve Toplulukları Birleştirmesi

Kültürleri, Grupları ve Toplulukları BirleştirmesiApple markasına bağlı kuruluşları etrafında insanların grup oluşturmasına çok fazla şaşırmamak gerekir. Apple mağazasının dışarısında sırada bekleyen sonu olmayan kalabalık gerçek bir birlik örneğidir. Apple web sitesinde topluluklar bulunmaktadır ve bu toplulukları Apple kullanıcılarının grubu ile bağlanmasını sağlamıştır. Bu web sitesi sizleri, diğer fanatikler ile iş birliği yapabileceğiniz ve onlar ile tanışabileceğiniz yepyeni bir simüle dünyaya götürür. Uluslararası sınırları aşan bir iş birliği yapılmasını sağlar.

2 Güvenilir Olması

Güvenilir OlmasıSatın aldığınız gereçler ile bu firmanın geçmişte bizlere en iyi hizmeti vaat eden bir marka olduğuna inanıyoruz. Bu araçların hazır olması, iyi düzenlenmiş ve parçalanmaması gerekmektedir. Yüksek fiyatlar ödeyerek, düşük kalitede hizmet almak firmanın bütün imajını tam anlamıyla yerle bir eder. Steve Jobs devrim niteliğinde bir ürün dediğinde hiçbir sorgu sual yapmadan güvenerek bu ürünleri satın aldık ve sonrasında sorun yaşamadık. Bu durum, Apple ürünlerini daha da güvenilir hale getirdi ve insanların ona bağımlı olmasını sağladı.

1 Ürünlerinin Markalaşmış Olması

Ürünlerinin Markalaşmış OlmasıSadece bir telefon değil, iPhone. Sadece bir müzik çalar değil, iPod. Bunlar ürün olmaktan çıkıp, daha çok marka halini almışlardır. Bir birey iPhone 6S modeline aşık olmayabilir ancak iPhone’a bağımlı olur. Apple ürünleri farklı tarzları ve ciddi seviyelerdeki akıllılıklarından dolayı, birer marka olmuşlardır. Günümüzde “hangi marka telefon kullanıyorsun” sorusunun cevabına; “Apple” demek yerine “iPhone” diyerek cevap vermemiz, bu durumun en ciddi kanıtı niteliğindedir.

Apple, pazarlama taktiği olarak birçok yöntem kullanmış olsa da üretmiş olduğu bilgisayarlar, akıllı telefonlar, saatler ve müzik çalarlar, sahip oldukları özellikler ile insanları bu ürünleri tercih etme konusunda adeta büyülemiştir. Teknolojiye bağımlı şekilde yaşamış olduğumuz bu çağda, Apple üretmiş olduğu gereçler ile bu bağımlılığı katbekat daha da arttırmıştır. Kolay kullanımı ve App Store’de bulunan satın alınabilecek sayısız uygulamalar ile hayatımızı kolaylaştırdığından dolayı da bu etki her geçen gün daha da fazla kendisini hissettirmektedir. Sizler için hazırlayıp sunmuş olduğumuz, insanların Apple ürünlerine bağımlı olmalarının nedenlerine eklemek istediğiniz maddeler var ise düşünce ve yorumlarınız ile birlikte bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.