Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnşaat Sektöründe Sıkılaşma Etkileri Görüldü

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan rapora göre Ağustos ayında inşaat malzemesi sanayi bileşik endeksi hafif artış gösterdi.
İnşaat Sektöründe Sıkılaşma Etkileri Görüldü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği ( İMSAD), inşaat malzemesi sanayi bileşik endeksi Ağustos 2023 sonuçları açıklandı. Rapora göre inşaat malzemesi sanayi endeksi, Ağustos’ta ekonomi politikalarındaki kararlılık ve siyasi destek faaliyetlerinin etkisiyle bir önceki aya göre yüzde 0,43 oranında artarak, 71,97 puana yükseldi.

Ağustos ayında faaliyet endeksi 2,1 puan artışla 143,1’e çıkarken, güven endeksi 0,20 azalarak 33,74 puana indi.

Raporda, inşaat malzemesi sanayi endeksinin, yılın ilk yarısında yaşanan seçimler, çalışma gün sayısındaki azalma ve ekonomik belirsizlikler gibi sınırlayıcı unsurları geride bırakarak, yükselişe geçtiği belirtildi.

Sıkılaşma ve yavaşlamanın ana tema olarak öne çıkabileceği belirtilirken, ekonomi politikalarına ilişkin belirsizliklerin önemli ölçüde azalmasının ve yurt içinde enflasyon ile mücadelede kararlılığın sürmesinin olumlu etki yarattığına dikkat çekildi.

Yurt İçi Satışlar Ağustos’ta Değişmedi

Ağustos ayında yurt içi satışlarda değişim olmazken, Merkez Bankası’nın sıkı para politikasının etkilerinin görülmeye başlandığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

İnşaat pazarında yavaşlama olmasına rağmen ihracat Ağustos ayında arttı. Bunun yanında cirolarda önemli bir genişleme olduğu kaydedildi.

Türkiye İMSAD raporunda, geçen ay  iş koşullarındaki iyileşmelerin ve belirsizliklerin azalmış olmasına, faaliyetlerde artış olmasına rağmen güven endeksinde sınırlı bir düşüş olduğu ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın