Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnşaat Sektöründe Maaşlar 150 Bin TL’yi Gördü

Ara eleman sorununun yüksek sesle konuşulduğu inşaat sektöründe çalışanlara verilen maaşın 2023 sonunda 150 bin lirayı bulduğu ortaya kondu. Detaylar haberde;
İnşaat Sektöründe Maaşlar 150 Bin TL’yi Gördü
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı raporda Kasım 2023 döneminde yıllık yüzde 66,49 oranında maliyet artışı yaşadığı ortaya konan inşaat sektöründe çalışanların durumu ise başka çarpıcı nokta oldu. Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) son paylaştığı raporda, sektördeki kimi elemanların maaşının 150 bin lirayı bulduğu görüldü.

TMB’nin 2023’ün son çeyreğine ilişkin inşaat sektörü analizi raporunda, sektörün geçen seneyi yüksek girdi maliyetleri ve emtia sorunlarıyla geçirdiği hatırlatıldı.

Şubat ayında yaşanan depremlerden sonra ise yeniden inşa için sektörün öneminin ağırlık kazandığına dikkat çekildi.

Ancak hem yurt içi hem de yurt dışı projelerde istihdam alanında güçlük yaşandığı, inşaat alanlarında demirciden kalıpçıya, iş makinesi operatörüne ve düz işçi statüsüne kadar eleman bulmakta zorluk çekildiği söylendi.

Ücretlerin ise 2023’ün sonu itibarıyla aylık 150 bin liraları gördüğü belirtildi. Eleman ihtiyacı sorunu için mevcut ekonomi politikalarına işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Buna göre üniversiteye yönlendirilen gençlerin nitelikli eleman ihtiyacını karşılayamadığı söylenerek, iş gücü yaratmak için genç neslin meslek ve sanat okullarına yönlendirilmesi gerektiği önerisi sunuldu.

Yeniden Dönüşüm Kamuda Tasarrufa Takıldı

Ayrıca raporda, deprem felaketi sonrası ihtiyaç alanı doğmasına rağmen yeniden dönüşüm projelerinin kamuda tasarruf tedbirlerine takıldığı söylendi.

Mart ayında yapılması planlanan yerel seçimlere giderken enflasyonla mücadeleye ağırlık verildiği ve zorunlu haller dışında yatırım programına yeni projelerin kabul edilmeyeceğinin ibraz edildiği öğrenildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.