Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnşaat Sektörü Endişeli! Canlanmadan Uzak!

Küresel çapta etkili olan ekonomik krizden inşaat sektörü de etkilenirken, THBB'nin son yayımladığı raporda sektörün mevcut durumunda endişe yarattı.
İnşaat Sektörü Endişeli! Canlanmadan Uzak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), “Hazır Beton Endeksi” 2022 Ağustos Ayı Raporu’nu yayımladı. THBB, her ay yayımladığı bu raporla Türkiye’de inşaat sektörü ile bağlantılı olarak imalat ve hizmet sektörlerinin mevcut durumunu aynı zamanda beklenen gelişmeleri ortaya koyduğunu belirtti.

Rapora göre faaliyette, Ağustos ayında yukarı yönlü bir hareket olmasına rağmen yılın başından bu yana inşaat halen yönünü bulamadı. Ağustos ayında beklenti ve güven endekslerinin eşik değerin altında kaldığı, beklenti endeksinin yılın en düşük seviyesine gerilediği aktarıldı.

Temmuz ayında faaliyet endeksinin düşüş gösterdiği, beklenti endeksinin ise yükseldiği belirtilmişti. Güven endeksi söz konusu dönemde kritik düzeyin altına gerilemişti.

İnşaat Sektörü Beklenen Canlanmadan Uzak

THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Ağustos ayı raporuna dair değerlendirmede bulundu. Beklenti ve güven endeksinin geçen yıla kıyasla düşük kalmasının, hem mevcut durumda hem de önümüzdeki dönemde inşaat sektörünün beklenen canlanmadan uzak olduğuna işaret ettiğini söyledi.

Işık, faaliyet endeksinin yükselmesine rağmen geçen yıla kıyasla gerilemiş olmasını değerlendirdi. Bu durumun hükumetin inşaata yönelik almış olduğu tedbirlere rağmen sektörü daralmaya devam ettiğinin göstergesi olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

2022 Nisan-Haziran dönemini kapsayan yılı ikinci çeyreğinde yüzde 7,6’lık büyüme kaydeden Türkiye ekonomisinde inşaat sektörünün yüzde 10,9 en çok küçülen sektör olduğunu aktardı. Sektörde gerileyişin devam ettiğinin altını çizdi.

İnşaatta Erken Yavaşlama Sinyali Verilmişti

Bu gelişmelere bağlantılı olarak Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), geçen günlerde yayımladığı raporda Temmuz’da inşaat maliyeti endeksinin yüzde 114,74 oranında arttığı saptandı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) ise Eylül ayının başlarında açıkladığı raporda Ağustos’ta bir önceki aya göre 1,7 puanlık kayıpla gerilemenin yaşandığını aktarılmıştı. Yavaşlama olasılığının görüldüğü ifade edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.