Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnşaat Malzemeleri İhracatında Haziran’da Tarihi Rekor Kırıldı

İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı verileri açıklandı. 2013 yılından bu yana Haziran’da iki rekor artışla en yüksek ihracat yaşandı. Detaylar haberde;
İnşaat Malzemeleri İhracatında Haziran’da Tarihi Rekor Kırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Haziran ayının inşaat malzemeleri sanayi dış ticaret endeksi verilerini açıkladı.

İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı, Haziran ayında hem aylık hem de yıllık olarak iki rekor artış gerçekleştirdi. Verilerin yayımlanmaya başladığı 2013 yılından bu yana Haziran’da en yüksek ihracat yaşandı.

İhracatta aylık bazda 3,36 milyar dolar ile tarihi zirve görüldü. Yıllık bazda ise 34,52 milyar dolarla rekora imza atıldı.

Yıl Sonunda Rekor Artışlar Sürecek

İnşaat malzemelerinde ortalama birim fiyatlar yüzde 28,5 arttı. Dış ticarette inşaat malzemeleri sanayisinde, miktar olarak daha sınırlı artışa gidilerek 5,31 milyon tonluk ihracat kaydedildi.

Son 12 aylık veriler incelendiğinde, ihracat miktar olarak 63,56 milyon tona gerilerken, ortalama birim fiyatı 0,54 dolar/kg oldu.

GCM Yatırım Banner

2022’nin ilk yarısında tarihin en yüksek rakamı görülen inşaat malzemeleri sanayi ihracatının, yılın geri kalanında rekor artışların sürmesi bekleniyor.

Savaş gerilimleri, enflasyonist baskı ve resesyon kaygıları göz önüne alındığında yıl sonunda yüksek seyrin gerçekleşmesi tahmin ediliyor.

2015’ten Bu Yana En Yüksek Seviyeye Ulaşıldı

İMSAD raporuna göre Haziran’da ihracat birim fiyat endeksi 108,98 puanla 2015 Ocak ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Haziran 2021 döneminde 0,49 dolar/kg olan ortalama ihracat birim fiyatında, yüzde 28,5’lik artış yaşandı.  Haziran 2022 döneminde 0,63 dolar/kg olarak güncellendi.

Söz konusu dönemde ithalattaki seyirde de artış görüldü. İnşaat malzemeleri ithalatı önceki sene ile karşılaştırıldığında yüzde 27’lik artışla 957 milyon dolara çıktı.

Değer ve miktar bazında da 2022’nin en yüksek rakamları kayda geçti. İnşaat malzemeleri ithalatı 336 bin 613 ton, ithalat birim fiyatı ise 2,84 dolar/kg oldu.

Sekiz Alt Ürün Grubunda Artış Yaşandı

Haziran raporunda, küresel emtia ve nihai ürün fiyatlarındaki artışların etkisiyle sekiz alt ürün grubunda ihracat birim fiyatları yıllık bazda yükseldi.

Demir çelik ürünlerin ortalama yıllık ihracat birim fiyatları yıllık bazda yüzde 34,5 arttı. Fiyat artışları; mineral, taş ve toprak ürünleri yüzde 26, prefabrik ürünleri yüzde 30,1, ağaç ve ahşap ürünleri yüzde 21,6 ve metal bazlı ürünleri yüzde 32,4 oranında yükseldi.

Miktar olarak ihracat artışları; kimyasal bazlı ürünlerde yüzde 15,4, yalıtım malzemelerinde ise yüzde 29,5 olarak gerçekleşti.

Miktar olarak ihracat düşüşü; mineral, taş ve toprak ürünlerinde yüzde 8,7, demir çelik ürünlerinde ise yüzde 14,3 oldu.

İhracat değer olarak şu gruplarda arttı; yalıtım malzemelerinde yüzde 31, metal bazlı ürünlerde yüzde 30,6, prefabrik yapılarda yüzde 25,3, kimyasal bazlı ürünlerde yüzde 21,2, ağaç ve ahşap ürünlerinde ise yüzde 20,2.

Türk Sanayi Malları için Talep Sürüyor

Raporda, Rusya-Ukrayna savaşının etkileriyle birlikte Türkiye’ye yönelik ilave talebin artarak devam ettiği aktarıldı.

Haziran’da Türkiye’nin toplam sanayi ürünleri ihracatı miktar olarak 11,19 milyon ton oldu. Ortalama yıllık ihracat birim fiyatları, sınırlı ölçüdeki düşüşe rağmen yüksek kaldı.

Sanayi malı ihracatında ortalama birim fiyatlar geçen yılın aynı ayında 1,44 dolar/kg iken, bu yılın Haziran ayında 1,55 dolar/kg’a yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.