Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’nin Yaptırım Sayısı Bini Aştı! Listeye Peskov Eklendi

Rus ekonomisini hedef alan yaptırım dalgasına son katkı İngiltere’den geldi. İngiltere, listesine 370'in üzerinde kişi ve kuruluş ekledi. Detaylar aşağıda;
İngiltere’nin Yaptırım Sayısı Bini Aştı! Listeye Peskov Eklendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Savaşın 20. gününde Ukrayna, Rusya’yı yenmek için dünyaya seslenişini sürdürürken ülkeler yeni yaptırımlar açıklıyor. İngiltere hükümetinden bugün yapılan açıklama da Ukrayna’nın “Rusya’yı izole edin” çağrılarına kulak verildiğini bir kez daha gösterdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, İngiltere’nin bugün 370’den fazla yeni yaptırım kararını açıkladı. Böylece işgalden bu yana Rusya’ya uygulanan yaptırımların toplam sayısı 1000’in üzerine çıktı. Truss paylaşımında “Putin Ukrayna’da başarısız olmalı” dedi.

. İlk hedefi Rus bankaları ve milyarderleri olan İngiltere, bugün 370’den fazla Rus ve Beyaz Rusya yaptırımı duyurdu.

İngiltere Tarihi Yaptırım Listesine Kremlin Sözcüsü Peskov’u da Ekledi!

Liz Truss Duyurdu
KAYNAK: Twitter

Bugün belirlenenler arasında Putin’in kilit siyasi müttefikleri, rejim sözcüleri ve Kremlin destekli dezenformasyon ajanslarının yer aldığı aktarıldı. Açıklamaya göre İngiltere, 51’i oligark ve aile üyeleri olan 370’den fazla kişiye yaptırım uygulayacak.

Şu anda Birleşik Krallık yaptırımlarına tabi olan Rus oligarkları arasında Mikhail Fridman, Petr Aven ve German Khan yer aldığı belirtildi. Bugün yaptırım uygulanacak oligarkların toplam tahmini servetinin 100 milyar sterlinin üzerinde olduğu eklendi.

GCM Yatırım Banner

Belirlenen Rus propagandacılar arasında Putin’in Basın Sözcüsü Dmitry Peskov ve Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova ile birlikte İnternet Araştırmaları Ajansı (Internet Research Agency) isimli kuruluşun olduğu söylendi.

Bugün yaptırım uygulanan kişilerin Birleşik Krallık’taki varlıkları dondurulacakken ayrıca Birleşik Krallık’a veya Birleşik Krallık’tan seyahat etmeleri de yasaklanacak.

Dışişleri Bakanı Liz Truss şu ifadelerle dikkat çekti:

“Büyük oligarklardan Başbakanına ve onun yalanlarını ve dezenformasyonlarını satan propagandacılara kadar Putin’e en yakın olanları vurmada her zamankinden daha ileri ve hızlı gidiyoruz. Rusya’nın Ukrayna’daki suçlarından onları sorumlu tutuyoruz. Müttefiklerimizle yakın işbirliği içinde çalışarak Putin üzerindeki baskıyı artırmaya ve Rus savaş makinesinin finansmanını kesmeye devam edeceğiz.”

Aynı zamanda Truss, İngiltere’nin ilerleyen günlerde daha fazla yaptırım açıklayacağını söyledi.

Yaptırım Uygulanan Oligarkların Serveti 100 Milyar Sterlin!

İngiltere yaptırım uyguladığı oligarklar listesini şöyle verdi:

Mickhail Fridman: Rusya’nın en büyük özel bankası Alfa Bank’ın kurucusu. Ayrıca LetterOne’da hisse sahibi. Net serveti tahminen 11,9 milyar sterlin.

German Khan: Petr Aven ve Fridman’ın hem Alfa Bank hem de LetterOne’daki iş ortağı. Serveti tahmini 7,8 milyar sterlin.

Petr Aven: Alfa Bank Başkanı ve LetterOne’ın kurucu ortağı. Tahmini serveti 4 milyar sterlin.

Alexey Mordashov: Rusya’nın en zengin ailesinin üyesi. Çelik şirketi Severstal’ın çoğunluk hissedarı. Serveti 22,4 milyar sterlin.

Andrey Melnichenko: EuroChem Group’un kurucusu. 13,7 milyar sterlin servete sahip. Melnichenko, Avrupa Birliği’nin Rusya’nın işgali nedeniyle yaptırım uyguladığı isimlerden. Bu hafta yaptığı açıklamada yaptırımlara karşı çıkacağını bildirdi.

Viktor Vekselberg: Renova Grubu’nun sahibi. Net serveti tahmini 6,8 milyar sterlin.

Alexander Ponomarenko: Rusya’nın en büyük havalimanı olan Sheremetyevo’nun yönetim kurulu başkanı. Tahmini serveti 2,2 milyar sterlin.

Dmitry Pumpyansky: OAO TMK’nın sahibi ve başkanı. Serveti 1,84 milyar sterlin.

Vadim Moshkovich: Rusagro Group’un yönetim kurulu başkanı. Tahmini servet 1,84 milyar sterlin.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.