Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Milyarder Uyardı: Gıda Krizi Kapıda!

Gıda fiyatlarının savaşla birlikte daha çok artacağı yönünde yorumlar arasına yaptırım uygulanan Rus milyarderin açıklamaları eklendi. İşte detaylar;
Rus Milyarder Uyardı: Gıda Krizi Kapıda!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya-Ukrayna savaşı piyasaları sarsmaya devam ederken ortaya çıkabilecek gıda krizi endişeleri artıyor. Buğday fiyatları geçen hafta 2008 krizi sonrası en yüksek seviyelere çıktı ve bu durumun gıda fiyatlarına etkileri iyimser yorumlanmadı.

Ayrıca Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) kısa süre önce yayımladığı raporda Rusya-Ukrayna savaşının gıda fiyatlarını yüzde 22 oranında artırabileceği konusunda uyardı.

Benzer haberler gelmeye devam ederken son uyarı Rus milyarder sanayici Andrei Melnichenko’dan geldi.

Rus Milyarder: Gıda Krizi Kapıda!

Reuters’a konuşan Rus gübre ve kömür milyarderi Andrei Melnichenko, dünyanın savaş nedeniyle gıda kriziyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Gübre fiyatları bu kadar hızlı yükseldiği ve birçok çiftçi artık toprak besinlerini karşılayamayacağı için savaş durdurulmadıkça küresel bir gıda krizinin ortaya çıkacağını söyledi.

Rus olan ancak Belarus’ta doğan ve Ukraynalı bir annesi olan 50 yaşındaki Melnichenko, Reuters’e verdiği yazılı demeçte, “Ukrayna’daki olaylar gerçekten trajik, acilen barışa ihtiyacımız var” dedi.

GCM Yatırım Banner

2015 yılında İsviçre’nin Zug kentine taşınan Rusya’nın en büyük gübre üreticilerinden EuroChem’i ve Rusya’nın en büyük kömür üreticisi SUEK’i kuran Melnichenko’ya göre bu krizin kurbanları arasında tarım ve gıda yer alacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen hafta, Batı’nın Rusya’nın dünya üretiminin yüzde 13’ünü oluşturan gübre ihracatı için sorun yaratması durumunda artan gübre fiyatlarının gıda fiyatlarını küresel olarak artıracağı konusunda uyardı.

Melnichenko da savaşın artık çiftçiler için uygun olmayan gübre fiyatlarının yükselmesine neden olduğunun üzerini çizdi. “Şimdi bu, Avrupa’da daha da yüksek gıda enflasyonuna ve muhtemelen dünyanın en fakir ülkelerinde gıda kıtlığına yol açacak.” dedi.

Melnichenko AB Yaptırımlarına Karşı Çıkacak

2021’deki tahmini 18 milyar dolarlık servetiyle Rusya’nın 8. en zengini olarak gösterilen Melnichenko, Avrupa Birliği’nin Rusya’nın işgali nedeniyle yaptırım uyguladığı isimler arasında yer alıyor.

Avrupa Birliği ilgili açıklamasında, Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği tarafından Putin ve 36 iş adamıyla Kremlin’de düzenlenen bir toplantıya katılmasının, kendisinin ekonomi sektörlerinde yer alan önde gelen işadamlarından biri olduğunu gösterdiğini aktardı.

Sözcüsü Rus milyarderin Ukrayna’daki olaylarla hiçbir ilgisi olmadığını söylerken Melnichenko’nun yaptırımlara karşı çıkacağını açıkladı.

“Geçmişte hem Rusya’dan hem de Avrupa’dan onlarca iş insanının yaptığı gibi, bir iş konseyine üye olarak bir toplantıya katılmakla, bir ülkeyi baltalamak veya tehdit etmek arasında paralellik kurmak saçma ve anlamsız” dedi.

İtalyan polisi geçen hafta Melnichenko’nun 530 milyon Euro (578 milyon dolar) fiyat etiketine sahip 143 metre uzunluğunda yatına el koydu. Rus milyarderin servete mal olan yüzen sarayı, 2015 yılında gündeme bomba gibi düşmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın