Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’den 178 Kişiye Putin’e Yardım ve Yataklık Yaptırımı

İngiltere, bugün 178'i ayrılıkçı olmak üzere toplam 206 kişiye yaptırım uyguladı. Putin'i durdurma görevinde dinlenmeyecek İngiltere, yarın da ithalat-ihracat yasakları açıklayacak...
İngiltere’den 178 Kişiye Putin’e Yardım ve Yataklık Yaptırımı
HABER GİRİŞ

Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya üzerindeki baskıyı artırma konusunda önde gelen İngiltere, bugün yeni yaptırım açıkladı. Geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kızlarını yaptırım listesine ekleyen İngiltere, bugün 178 yeni yaptırım kararı aldı.

İngiltere hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre Dışişleri Bakanı, Avrupa Birliği (AB) ile koordineli olarak Ukrayna’nın Rusya destekli yasadışı ayrılıkçı bölgelerini destekleyenleri hedef alan 178 yeni yaptırımını duyurdu.

178 Yeni Yaptırımın Yanında Çelik ve Demir İthalatı ile Lüks İhracatına Yasak Yolda

İngiltere, oligark aile üyelerini, yakın ortaklarını ve çalışanlarını hedef aldı. Aynı zamanda çelik ve demir ürünleri ithalatını ve lüks malların ihracatını yasaklayan ikincil mevzuatın yarın çıkarılacağını bildirdi.

İngiltere 178 kişiye açıklanan yeni yaptırımların, geçen hafta Rusya’nın bu bölgelerdeki sivilleri barbarca hedef aldığına dair çok sayıda raporun ardından geldiğini aktardı.

Yaptırım uygulanan kişiler arasında, sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nin Başbakanı ve Hükümet Başkanı olan Alexander Ananchenko ve Sergey Kozlov’un yer aldığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Birleşik Krallık hükümeti, Oleg Deripaska’nın kuzeni Pavel Ezubov ve Mikhail Fridman’ın Yönetici Asistanı Nigina Zairova ile Rus oligarkların diğer üyelerinin de bugün hedef alındığını söyledi.

Hükümet bugün 178 ayrılıkçı, altı oligark, yakın ortak ve çalışan ve ek 22 kişiye acil prosedürle toplam 206 kişiye yaptırım uyguladı.

Ukrayna’nın kışkırtılmamış ve yasadışı işgali Şubat ayında başladığından beri ise 100’den fazla oligark ve aile üyesi de dahil olmak üzere 1.400’den fazla kişi ve işletmeye yaptırım uygulandı.

Bugünkü yaptırımlarla birlikte yarın çıkarılacağı bildirilen demir ve çelik ürünleri ithalatının yanında kuantum teknolojileri, gelişmiş malzemeler ve lüks malların ihracatını yasaklayacak ikincil mevzuatın Putin’in savaş makinesi için önemli gelir kaynaklarını hedeflediği söylendi.

İngiltere Putin’in Savaş Makinesini Durdurma Görevinde Dinlenmeyecek

Dışişleri Bakanı Liz Truss, konuyla ilgili açıklamasında Putin’in savaşına yardım ve yataklık eden herkesi hedef almaya devam edeceklerini dile getirdi. “Putin’in savaş makinesini raylarında durdurma görevimizde dinlenmeyeceğiz” diyerek yarın çıkarılacak yeni yasaklara atıfta bulundu.

Birleşik Krallık ve uluslararası ortakları tarafından uygulanan yaptırımların Rusya’ya verdiği zarar hakkında açıklamaya da yer verildi.

Yapılan analizlerin Rusya’nın şu anda donmuş 275 milyar sterlin (Rus döviz rezervlerinin yüzde 60’ı) ile Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana en derin durgunluğa doğru ilerlediğini gösterdiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın