Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’deki Bar Sahipleri: Müşteriler Musluk Suyu İçiyor!

İngiltere’de birçok bar ve işletme enerji maliyetlerinden dolayı büyük tehlikeyle karşı karşıya. İşte detaylar,
İngiltere’deki Bar Sahipleri: Müşteriler Musluk Suyu İçiyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere’deki bar sahipleri, salgın sürecinin etkilerinden kurtulmaya başlarken şimdi de enerji maliyetlerinin finansal yıkım etkisinden korkuyor. Kuzey Londra’da yer alan bir barın yıllık enerji faturası, 16,000 sterlinden 65,000 sterline çıktı. Dört kattan fazla olan artış, işletmeler için büyük tehlike arz ediyor.

İngiltere’de bir işletme sahibi, her yıl fazladan 50,000 sterlin kâr elde etmesi gerektiğini, tüketicilerin de yaşam maliyetlerinin artmasından dolayı kâr oranlarının durma noktasına geldiğini söyledi. İngiltere’deki küçük işletmelerin, iki yıl önce yapılan anlaşmalara kıyasla ortalama dört veya 5 kat fiyat artışıyla karşı karşıya kaldığı belirtiliyor.

İngiltere’de bir bar sahibi, “Aynı günde üç müdavimimizin, öğle yemeğinde musluk suyu içtiğini gördüm.” dedi.

İngiltere’deki işletme sahipleri için seçimler, fiyatları yükseltmek, personeli işten çıkarmak, çalışma saatlerini azaltmak veya işletmeyi kapatmak olarak sıralanıyor.

Bir İngiliz emlak şirketine göre geçen yıl salgından dolayı 400’den fazla İngiliz barı kapandı. Son zamanlarda büyük bir sorun haline gelen enerji krizinden dolayı bu rakamın fırlayabileceği düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner

Bazı işletmeler aydınlatmayı kestiğini ve kışın kapanmak zorunda kalabileceklerini belirtti. Bar sahipleri, insanların artık evlerini ısıtmak için para kazanmak zorunda olduğunu söyledi.

Temmuz ayında 40 yılın en yüksek seviyelerine çıkan enflasyon, insanların keyfi harcamalarını ve günlük hayatta kullandıkları para miktarını sınırlıyor. İşletmeler, yüksek üretim ve personel maliyetleri ile karşı karşıya. İngiltere Merkez Bankası, ekonominin bu yılın sonlarında resesyona gireceğini ve 2023 boyunca devam edeceğini tahmin ediyor.

Birçok gıda zinciri de satışların azalmasından ve müşteri kayıplarından şikayet etmeye devam ediyor.

İngiliz hükümeti, Kovid-19 sürecinde İngiltere’deki barlar için acil durum fonlarıyla müdahale etmişti. Bugün aynı müdahale geçerli olmayabilir çünkü hükümet tarafından seçimden önce politikalarla ilgili net kararlar verilemeyeceği açıklandı.

26 Ağustos’ta ülkenin enerji düzenleyicisi Ofgem, faturalardaki üst sınırın yüzde 80 artacağını açıklamıştı. İngiltere, rekor yüksek seviyelerdeki gaz fiyatlarına karşılık tek çareyi zam yapmakta buldu. İngiltere’deki vatandaşların ve işletme sahiplerinin endişeleri ciddi oranda artıyor. Ülkede faturalardaki tavan fiyat 1 Ekim itibarıyla yıllık ortalama 3549 sterline kadar yükselecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.