Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Yeni Liderle Kritik Mali Plan 2 Hafta Ötelendi

İngiltere'nin üçüncü Başbakanı, merakla beklenen orta vadeli mali plan için ertelenen tarihle gündemde. Yeni liderle birlikte, plan 2 hafta ötelendi.
İngiltere’de Yeni Liderle Kritik Mali Plan 2 Hafta Ötelendi
HABER GİRİŞ

Üzerinde güneş batmayan ülke İngiltere’de bu yıl üçüncü kez Başbakan değişti. Boris Johnson sonrası koltuğa oturan Liz Truss’ın tartışma yaratan planıyla, para birimi ve piyasaları çöktü.

Ekonomik büyüme endişeleri artarken enflasyon, açıklanan son rapora göre Eylül’de yüzde 10,1 ile 40 yılın yükseğine çıktı. İşler kötüye giderken 2022’nin üçüncü İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, merakla beklenen mali planına ilişkin haberle gündeme geldi.

Dün Kral Charles ile görüşmesinin ardından yaptığı açılamada, ekonomik krizle mücadele taahhüdünde bulunan Sunak’ın Maliye Bakanı Jeremy Hunt ile birlikte orta vadeli mali planını 17 Kasım’da açıklayacağı öğrenildi.

Sunak koltuğa geçmeden önce söz konusu tarih 31 Ekim olarak duyurulmuştu.

Dolayısıyla yeni Başbakan, merakla beklenen harcama planını 2 hafta ertelemiş oldu.

Bugün Hazine’den yapılan açıklamaya göre 17 Kasım’da açıklanacak bütçe, ülkenin sürdürülebilir bir temelde kamu harcamalarını kısmak, borçları düşürmek ve istikrarı sağlamak için orta vadeli mali planını içerecek.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda 23 Eylül’de piyasaları kargaşaya sürükleyen Truss’ın planının aksine, hükümetin mali beyanına Bütçe Sorumluluğu Ofisi’nden (OBR) bağımsız bir tahmin eşlik edecek.

Öte yandan Hazine, Şansölye Jeremy Hunt’ın dün İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ile görüştüğünü paylaştı. Buna göre Şansölye, İngiltere Merkez Bankası’nın bağımsızlık ve enflasyon hedefine olan bağlılığını bir kez daha teyit etti.

Junt ile Bailey, Birleşik Krallık ekonomisinde güveni ve istikrarı yeniden sağlamak için yakın çalışma konusunda anlaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.