Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Satışları Covid Öncesine Döndüren Şubat Artışı

İngiltere’nin beklenen verilerinden perakende satışlar açıklandı. Perakende ticarette beklenmedik artış, olumlu yönde şaşırttı…
İngiltere’de Satışları Covid Öncesine Döndüren Şubat Artışı
HABER GİRİŞ

İngiltere’de bu hafta önemli gelişmeler yaşandı. Önce Şubat ayına ilişkin enflasyon verileri beklentilerden yüksek gelirken daha sonra İngiltere Merkez Bankası, 25 baz puan artırım yaptığı faiz kararını açıkladı.

Bugünün beklenen verisi ise perakende satışlardı. Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) raporuna göre Birleşik Krallık’ta perakende satışlar, Şubat’ta önceki aya göre beklenmedik şekilde yüzde 1,2 arttı.

Tahminler, sadece yüzde 0,2 artışa işaret ediyordu. Bu, yüzde 2,4 yükselişin olduğu gıda dışı mağazalardaki satışların etkisiyle dört ayın en büyük artışını işaretledi.

Yaşam maliyeti baskıları nedeniyle restoranlarda ve paket servislerde yapılan harcamaların azaldığına dair bazı kanıtlarla birlikte gıda mağazalarında satışlarsa yüzde 0,9 arttı.

Başta online perakendeciler olmak üzere mağaza dışı perakendecilik satışlarında yüzde 0,2 artış oldu. Buna karşılık otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,1 azaldı.

GCM Yatırım Banner

Şubat 2023 artışıyla birlikte perakende satışlar, Şubat 2020 koronavirüs pandemisi öncesi seviyelere geri döndü. Ancak Şubat 2023’e kadar olan üç ay dikkate alındığında, perakende satışlar yüzde 0,3 düştü.

Öte yandan yıllık bazda perakende satışlar Şubat ayında yüzde 4,7’lik düşüş yönündeki piyasa tahminlerine kıyasla yıllık bazda yüzde 3,5 azaldı. Bu, yaşam maliyeti baskılarının tüketici harcamaları üzerindeki baskıyı yansıttı ki perakende satışlarda art arda 11. aylık düşüşü işaretledi.

ONS’den Darren Morgan, verilerle ilgili “pandemi öncesine dönen satışlarla birlikte perakende Şubat’ta güçlü arttı” dedi. Ancak daha geniş resmin, perakende satışların düşük büyüme göstermesiyle baskı altında kalmaya devam ettiğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın