Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Posta Çalışanları Grevde! İşten Ayrılmalar Başladı

Birleşik Krallık'ta faaliyet gösteren köklü posta servisi kuruluşu Royal Mail'in çalışanları ücret anlaşmazlığı nedeniyle greve başladı. Detaylar haberde;
İngiltere’de Posta Çalışanları Grevde! İşten Ayrılmalar Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere’nin köklü kurumlarından Royal Mail’de 115.000’den fazla çalışan, ücret anlaşmazlığına bağlı olarak Cuma günü dört günlük grev eyleminin ilkine başladı. Kurumdan yapılan açıklamada bu grevin müşteriler için önemli aksamalara neden olabileceği belirtildi.

Çalışanlar, son dönemde tırmanan yaşam maliyeti krizi karşısında daha yüksek ücretler talep ederken, grev kararı ülkeyi vuran bir dizi iş gücü kesintisinin sonuncusu oldu.

Enerji faturalarının giderek artış gösterdiği ülkede enflasyonun bu yıl yüzde 13-15 sınırını aşması bekleniyor.

Sendika’dan Açıklama: Maaş Artışı için Mücadele Edeceğiz

Haberleşme İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Dave Ward, Sky News’e konuyla ilgili verdiği demeçte “Üyelerimizin hak ettiği maaş artışını elde etmek için burada çok sıkı mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Royal Mail, CWU dereceli işçiler için son yıllardaki en büyük artış olan yüzde 5.5’lik bir ücret artışı teklif ettiğini söylüyor. Grevin, bu yaz İngiltere’de işçiler tarafından gerçekleştirilen en büyük endüstriyel eylem olduğunu söyleyen sendika ise buna itiraz ediyor.

GCM Yatırım Banner

Sendika, şirketin işçilere yüzde 2’lik bir ücret artışı uyguladığını, şartlar ve koşullardaki değişikliklere bağlı olarak yüzde 1,5 daha teklif ettiğini belirtiyor.

Royal Mail: Acil Durum Planları Devrede

Yüzlerce yıllık geçmişi olan İngiliz posta ve teslimat hizmeti, aksama için müşterilerinden özür dilerken, acil durum planlarını uygulamaya koyduğunu da bildirdi.

Royal Mail bu ayın başlarında, grevin devam etmesi halinde 2022-23 mali yılında Birleşik Krallık’taki işi için bir zarar yayınlayabileceği konusunda uyarmıştı.

Royal Mail İcra Kurulu Başkanı Simon Thompson ise işletmenin, artık mektuplardan daha fazla paket teslim ettiğini ve paket teslimat pazarının çok rekabetçi olduğu gerçeğini yansıtacak şekilde çalışma uygulamalarını değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Grev için 31 Ağustos, 8 Eylül ve 9 Eylül tarihlerinde yeni yürüyüşler planlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın