Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Perakende Satışlar Kraliçe’nin Cenazesiyle Sert Düştü

İngiltere'de sular durulmuyor. Hem politika hem de ekonomi cephesinde işler kötüye giderken günün beklenen verisi endişeleri artırdı.
İngiltere’de Perakende Satışlar Kraliçe’nin Cenazesiyle Sert Düştü
HABER GİRİŞ

Başbakan Liz Truss’ın istifasıyla bir kez daha çalkalanan İngiltere’de ekonomi iyiye gitmiyor. Enflasyonun Eylül’de çift haneye ulaşarak rekor kırdığı ülkeden gelen veriler, durumu gözler önüne seriyor.

Günün beklenen verilerinden perakende satışlar da benzer şekilde olumsuz duyarlılığı destekledi. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan istatistikler, perakende satışların Eylül’de önceki aya göre yüzde 1,4 düştüğünü gösterdi.

Ağustos’taki düşüş yüzde 1,7’ye revize edilirken Eylül okuması, yüzde 0,5 düşüş beklentisinden çok daha sert geldi.
İngiltere Perakende Satış Eylül
KAYNAK: ONS

Perakende satışlardaki yıllık düşüş ise yüzde 6,9 olarak belirtildi. Tahminler yüzde 5 düşüş yönündeydi. Şubat 2020’deki koronavirüs öncesi seviyeyle karşılaştırıldığında, toplam perakende satışlar yüzde 1,3 daha düşüktü.

Yakıtı hesaba katmayan çekirdek perakende satışlar da beklentilerden kötü gelerek karamsarlığı artırdı. Söz konusu oran, aylık bazda yüzde 1,5, yıllık bazda ise yüzde 6,2 geldi.

Öte yandan Eylül 2022’ye kadar olan üç ayda, satış hacimleri önceki üç aya göre yüzde 2 düştü ve bu durum 2021 yazından beri görülen düşüş eğiliminin sürdüğünü gösterdi. ONS, perakendecilerin artan fiyatların ve yaşam maliyetinin satış hacimleri üzerindeki etkisinin yanında birçok işletmenin kapandığı Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesinden de etkilendiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Gıda mağazası satış hacimleri Eylül’de yüzde 1,8 düşerken mağaza dışı perakendecilik (ağırlıklı olarak çevrimiçi perakendeciler) satış hacimleri yüzde 3 düştü.

Gıda dışı mağazaların satış hacimleri Eylül 2022’de yüzde 0,6, otomotiv yakıtı satış hacimleri yüzde 1,3 düştü. İnternet üzerinden gerçekleşen perakende satışların oranı ise Eylül 2022’de yüzde 26,4 ile Mayıs 2022’den bu yana genel olarak tutarlı bir seviyede kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.